«Ποδαρικό» με το… δεξί έκανε ο ΠΑΣ Γιάννινα στα πλέι οφ της Super League.

Η ομάδα του Χριστόπουλου, στον εναρκτήριο αγώνα του μίνι πρωταθλήματος, που διεξήχθη την Τετάρτη στους «Ζωσιμάδες», επιβλήθηκε με 2-1 σκορ του Αστέρα Τρίπολης κι έφτασε τους τρεις βαθμούς.

Ο Άγιαξ της Ηπείρου προηγήθηκε μόλις στο 8’ με τέρμα του Τσουκαλά, οι Αρκάδες ισοφάρισαν με ένα πανέμορφο γκολ του Σανκαρέ στο 14ο λεπτό, ενώ το τελικό σκορ «έγραψε», για λογαριασμό των γηπεδούχων, ο Ίλιτς στο 67ο λεπτό.

O αγώνας

Η ομάδα του Χριστόπουλου μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και πήρε τα «ηνία» στο παιχνίδι, βλέποντας την υπεροχή της να μετουσιώνεται σε γκολ μόλις στο 8ο λεπτό.

Νωρίτερα, οι γηπεδούχοι είχαν απειλήσε στο 3′ με τον Ίλιτς (το σουτ του πέρασε άουτ) και τον Γεωργίου στο 6’ (το σουτ του έδιωξε σε κόρνερ ο Φούλοπ).

Η τρίτη επίσκεψη του ΠΑΣ στα καρέ του Αστέρα αποδείχθηκε και… φαρμακερή για τους Αρκάδες, καθώς, μετά από ωραία ενέργεια του Πάντου, ο Τσουκαλάς έγινε αποδέκτης της μπάλας και με διαγώνιο σουτ έγραψε το 1-0.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων όμως δεν άργησε να έρθει. Στο 14΄ ο Σανκαρέ με ανάποδο ψαλίδι μετά τη σέντρα του Ράγιος ισοφάρισε σε 1-1, φέρνοντας και πάλι το παιχνίδι στα ίσα.

Μετά το γκολ της ισοφάρισης ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τους Αρκάδες να φέρνουν το ματς στα μέτρα τους, χωρίς, πάντως, να είναι καλύτεροι από τον αντίπαλό τους.

Το σκορ δεν άλλαξε στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους, αν και ο ΠΑΣ απείλησε και πάλι με τον Ίλιτς στο 31΄, αλλά ο Ουσέρο του «πήρε τη μπουκιά από το στόμα».

Η έλλειψη φρεσκάδας στους Αρκάδες ήταν εμφανέστατη και στην επανάληψη. Ο ΠΑΣ είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και στο 55΄ «άγγιξε» το γκολ με το Ντε Βινσέντι να πιάνει το δυνατό σουτ και τον Φούλοπ να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ.

Το γκολ για τους Γιαννιώτες ήρθε τελικά στο 67΄ με το πλασέ από πλάγια του Ίλιτς, ύστερα από την εξαιρετική πάσα του Ντε Βινσέντι.