Την πρώτη του νίκη στη φετινή Super League σημείωσε τη Δευτέρα ο ΠΑΣ Γιάννινα.

Η ομάδα του Χριστόπουλου επιβλήθηκε με 1-0 του Λεβαδειακού στους «Ζωσιμάδες», στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του ελληνικού πρωταθλήματος ποδοσφαίρου, καταφέρνοντας έτσι να ξεφύγει από την προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον «Άγιαξ» της Ηπείρου ήταν ο νεαρός Κοροβέσης, ο οποίος στο ντεμπούτο του με τους γηπεδούχους, πέτυχε το νικητήριο γκολ της ομάδας, ενώ στο 45′ κέρδισε πέναλτι, που ωστόσο δεν το αξιοποίησε ο Ίλιτς (έστειλε την μπάλα άουτ).

O αγώνας

Τα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους στους «Ζωσιμάδες» ήταν «όλα τα λεφτά» στο πρώτο 45λεπτο, που σε γενικές γραμμές δεν πρόσφερε συγκινήσεις.

Ο Λεβαδειακός, που είχε καλύτερη ανάπτυξη στο μεγαλύτερο μέρος του ημιχρόνου, «άγγιξε» το γκολ στο 41΄ με την απίστευτη ευκαιρία που έχασε σε κενό τέρμα ο Βασιλείου (προβολή άουτ).

Η «απάντηση» του ΠΑΣ ήρθε στις καθυστερήσεις, με το λάθος του Ναπολεόνι και στη συνέχεια το πέναλτι που έκανε ο Ιταλός στον Γεωργίου. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Ίλιτς που δεν ήταν άστοχος, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Με καλό ρυθμό ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος, με τους γηπεδούχους να ψάχνουν το γκολ. Εν τέλει οι παίκτες του «Άγιαξ» της Ηπείρου απέδωσαν στο 54΄ με κοντινό πλασέ του Κοροβέση, που σκόραρε το ντεμπούτο του με τον ΠΑΣ.

Στο 68΄ ο Βασιλείου κατέβασε ωραία τη μπάλα από μπαλιά του Ροτζέριο, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε άουτ, στην καλύτερη στιγμή των Βοιωτών στο δεύτερο 45λεπτο.

Από κει και πέρα δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο, καθώς οι γηπεδούχοι με όλα τα μέσα προσπαθούσαν να «ροκανίσουν» τον χρόνο και τα κατάφεραν απέναντι στους Βοιωτούς, που επηρεάστηκαν πολύ από το γκολ που δέχτηκαν και δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν.

Κίτρινες: Λίλα, Πάντος, Ντάσιος, Φεγκρούς – Μεντί, Ναπολεόνι, Μουλόπουλος