Ισόπαλος 1-1 με την Κλαμπ Μπριζ αναδείχθηκε ο ΠΑΟΚ στην Τούμπα, για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Η ομάδα του Μάκη Χάβου προηγήθηκε με τον Βιερίνια στο 25’, ωστόσο ισοφαρίστηκε στο 89’ από τον Στσέποβιτς, φάση στην οποία πλήρωσε την ολιγωρία της άμυνας του.

Πάντως ο «δικέφαλος» του Βορρά θα παίξει για δύο αποτελέσματα στο Ζάγκρεμπ κόντρα στην Ντιναμό στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων, καθώς και με ισοπαλία προκρίνεται στους «32» του Europa League.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Βιγιαρεάλ επικράτησε με 3-0 της Ντιναμό Ζάγκρεμπ.

Χωρίς ρυθμό και… συγκινήσεις στα αντίπαλα καρέ η μάχη ως το 25′ λεπτό, όταν και έβαλε τη «σφραγίδα» του ο Αντελίνο Βιεϊρίνια.

Ο ΠΑΟΚ πίεζε, δεν είχε τον τρόπο, όμως, να απειλήσει ουσιαστικά τον Στίινεν, με την Μπριζ, από την άλλη, να προσπαθεί με αντεπιθέσεις , κατά βάση, να δείξει το… ανάστημα της μπροστά στην εστία του Κρέσιτς.

Τα… ήρεμα νερά στο παιχνίδι τάραξε το τέρμα του Πορτογάλου. Με τη φάση να μη «μυρίζει» γκολ, ο Βιεϊρίνια, λίγο πριν συμπληρωθεί μισή ώρα δράσης, εκμεταλλεύτηκε χώρο που του έδωσε λανθασμένα η άμυνα των Βέλγων. Με δυνατή “βολίδα”, έξω από την περιοχή από πλάγια αριστερή θέση, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το προβάδισμα στο σκορ, φανερά “απελευθέρωσε” τους “ασπρόμαυρους”, οι οποίοι στην πορεία των λεπτών μέχρι το ημίχρονο “ανέβασαν” στροφές, προσδοκώντας να διπλασιάσουν τα γκολ τους. “Θέλω” που δεν βρήκε εφαρμογή στην πράξη.

Στο πεντάλεπτο από την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ έδειξε αποσυντονισμένος. Λάθη συνόδευσαν τα βήματα του στον αγωνιστικό χώρο, που θα μπορούσαν να του δημιουργήσουν προβλήματα.

Σταδιακά, κατάφερε να βρει τον… εαυτό του, με τους Βέλγους, με τη σειρά τους, να μην εγκαταλείπουν την προσπάθεια και να διατηρούν μια ισορροπία στο κέντρο.

Στο 63′ ο Σαλπιγγίδης έχασε σημαντική ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα του “Δικεφάλου”. Ο Ζουέλα έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο διεθνής επιθετικός, με κοντινή προβολή μπροστά στον Στίινεν, έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Σκέποβιτς, με κεφαλιά, “απείλησε” για την Μπριζ, ο Κρέσιτς μπλόκαρε σταθερά την μπάλα. Στο 86′ ο Φωτάκης, σε τετ α τετ με τον Στίινεν, έστειλε την μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα της Μπριζ, φάση που, όπως αποδείχτηκε λίγο αργότερα, “πλήρωσε” ακριβά ο ΠΑΟΚ.

Στο 89′ αδράνεια των “ασπρόμαυρων” έφερε σε θέση βολής τον Σκέποβιτς. Με κοντινή κεφαλιά από πλάγια δεξιά ο τελευταίος, μετά από φάουλ που εκτελέστηκε από τα αριστερά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ισοφάρισε για τους Βέλγους και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα

ΠΑΟΚ-Κλαμπ Μπριζ 1-1

Γκολ: 25′ Βιερίνια

Κίτρινες: Βιτόλο, Ζουέλα, Τσιρίλο – Σιμάες, Γκέρερτς, Βερμιούλεν

Κόκκινες:

ΠΑΟΚ (Μάκης Χάβος): Κρέσιτς, Γκαρσία, Βιτόλο, Τσιρίλο, Σαλπιγγίδης (82′ Αθανασιάδης), Κοντρέρας, Φωτάκης, Βιεϊρίνια, Ίβιτς (72′ Ελ Ζαρ), Σακελλαρίου, Ζουέλα.

Μπριζ (Άντρι Κόστερ): Στάινεν, Βερμιούλεν (71′ Οτζίτζα), Ντονκ, Βαν Γκίσεχεμ, Βαν Ντερ Χέιντεν, Μπλοντέλ, Σιμέις, Στσέποβιτς, Γκέραερτς, Πέρισιτς (62′ Νταλμά), Ακπάλα (62′ Ντιράρ).