Παλικαρίσια πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας πανηγύρισε η ΑΕΚ στην Τούμπα, σε ένα ματς, η λήξη του οποίου μετετράπη σε «παρωδία», λόγω της εισβολής μερίδας οπαδών των γηπεδούχων στον αγωνιστικό χώρο.

Η «Ένωση» συγκεκριμένα επικράτησε με 1-0 του ΠΑΟΚ, στη ρεβάνς των δύο ομάδων για την ημιτελική φάση της διοργάνωσης, και σε συνδυασμό με το 0-0 του πρώτου αγώνα, πήρε το εισιτήριο για τον τελικό, όπου θα διεκδικήσει το βαρύτιμο τρόπαιο κόντρα στον Ατρόμητο (30/4).

Το γκολ που έδωσε το εισιτήριο στους «κιτρινόμαυρους» σημείωσε ο «Κολοσσός» της ΑΕΚ, Τραιαννός Δέλλας με κεφαλιά στο 48′.

Όπως προαναφέραμε, το σημερινό παιχνίδι  φρόντισαν να… στιγματίσουν μερίδα οπαδών του ΠΑΟΚ, οι οποίοι στο 88ο μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα το διαιτητικό τρίο και οι παίκτες της ΑΕΚ να πάρουν το δρόμο για τα αποδυτήρια.

Μάλιστα οπαδός των γηπεδούχων συνεπλάκη με τον Τραϊανό Δέλλα στον πάγκο της Ένωσης.

Τελικά για να μην διακοπεί το ματς, μετά από 15 λεπτά, ο διαιτητής Μάνταλος και η ομάδα της «Ένωσης» βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο, με τον ρέφερι της αναμέτρησης να σφυρίζει δευτερόλεπτα αργότερα τη λήξη του αγώνα.

Παιχνίδι κέντρου παίχτηκε στο πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να δίνουν περισσότερη προσοχή στη διαφύλαξη του μηδέν στην άμυνα και λιγότερο στο να βγουν στην επίθεση και να ζητήσουν το γκολ.

Παρ΄ όλα αυτά οι δύο «μονομάχοι» είχαν από μία κλασική ευκαιρία για να προηγηθούν λίγο πριν το κλείσιμο του ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε μία ανάσα από το γκολ στο 37΄ με τον Βλάνταν Ιβιτς να φεύγει στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ από καταπληκτική μπαλιά του Γκαρσία, αλλά το πλασέ που έκανε απέναντι από τον Σάχα ήταν κακό (άουτ).

Τρία λεπτά μετά ήταν η σειρά της «Ένωσης» να απειλήσει, όταν ο Μπλάνκο με σέντρα από δεξιά βρήκε αμαρκάριστο στην «καρδιά» της άμυνας του ΠΑΟΚ τον Σκόκο, η κεφαλιά του οποίου πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Με γκολ…από τα αποδυτήρια μπήκε η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο.

Με τη συμπλήρωση του 48ου λεπτού, ο Σκόκο εκτέλεσε το φάουλ κι έδωσε την ευκαιρία στον αμαρκάριστο Δέλλα με γυριστή κεφαλιά να πετύχει το 0-1 και να δώσει σαφέστατο προβάδισμα πρόκρισης στην «Ενωση».

Το γκολ προκάλεσε αναταραχή στην εξέδρα και στο 54΄ το ματς διακόπηκε για λίγα λεπτά, λόγω ρίψης καπνογόνου που βρήκε τον Σάχα.

Ο Αργεντινός πορτιέρο έπεσε στο έδαφος και ο διαιτητής Μάνταλος διέκοψε το παιχνίδι, ενώ κάλεσε στο κέντρο του γηπέδου τους γενικούς αρχηγούς των ομάδων, στους οποίους έκανε συστάσεις.

Στα εναπομείναντα λεπτά οι παίκτες του Μάκη Χάβου προσπάθησαν να αντιδράσουν, ωστόσο ήταν φανερό ότι το άγχος τους είχε κυριεύσει, με αποτέλεσμα να αρκούνται σε μία φλύαρη υπεροχή.

Με την… κλεψύδρα του χρόνου να αδειάζει επικίνδυνα, οι γηπεδούχοι έπεφταν ολοένα και περισσότερο αγωνιστικά αλλά και ψυχολογικά, σε αντίθεση με τους παίκτες του Χιμένεθ που κρατούσαν σωστά τις θέσεις τους και έμοιαζαν πολλές φορές να είναι περισσότεροι αριθμητικά στο γήπεδο.

Για να φτάσουμε στο 88ο λεπτό, όταν οι οπαδοί του ΠΑΟΚ, «τυφλωμένοι» από το θυμό τους, εξαιτίας του διαφαινόμενου αποκλεισμού της ομάδας τους, αποφάσισαν να μετατραπεί η λήξη της αναμέτρησης σε «παρωδία».

Συγκεκριμένα έκαναν «ντου» στον αγωνιστικό χώρο, με μερικούς να ρίχνουν φωτοβολίδες και να παίρνουν στο κυνήγι τους παίκτες της ΑΕΚ, που με τη σειρά τους έτρεξαν σφαίρα στα αποδυτήρια για να σωθούν από το μένος των ανεγκέφαλων.