Τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το 2012 ολοκλήρωσε ο Ολυμπιακός, ο οποίος κέρδισε στη Νέα Σμύρνη 2-1 τον Πανιώνιο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Αραβίδη στο 25’, όμως ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με αυτογκόλ του Σπυρόπουλου στο 30’ και στο 82’ ο Τζιμπούρ διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με 10 ποδοσφαιριστές, λόγω της αποβολής του Κουλουχέρη στο 84΄.

Πατήστε εδώ και δείτε τα γκολ

Ο Πανιώνιος είχε την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα. Ο Αραβίδης στο 3ο λεπτό δοκίμασε ένα σου που πέρασε λίγο άουτ. Από εκεί και πέρα, οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και πήραν την κατοχή, όμως κόντρα στη ροή του αγώνα ο Πανιώνιος προηγήθηκε. Στο 25ο λεπτό ο Αραβίδης με ωραία ενέργεια απέφυγε τον Κοντρέρας και με σουτ από την περιοχή έκανε το 1-0.

Πέντε λεπτά αργότερα, σε μακρινό σουτ του Μασάντο η μπάλα πήρε φάλτσα και από το πόδι του Σπυρόπουλου κατέληξε στα δίχτυα του Περιστερίδη, με τους «κυανέρυθρους» να δέχονται άδοξα την ισοφάριση. Στο 45΄ οι φιλοξενούμενοι έχασαν πολύ μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Τζιμπούρ βρέθηκε απέναντι στον Περιστερίδη που απομάκρυνε και στη συνέχεια ο Μοντέστο σούταρε ψηλά.

Στο δεύτερο μέρος ο Ζαρντίμ πέρασε στο γήπεδο τον Μήτρογλου, ο οποίος έπαιξε μαζί με τον Τζιμπούρ. Στο 53΄ ο Περιστερίδης απέκρουσε το σουτ του Αμπντούν και στη συνέχεια ο Μήτρογλου σούταρε, αλλά η μπάλα από το πόδι του Τζιμπούρ κατέληξε στο δοκάρι των γηπεδούχων. Ο φορ του Ολυμπιακού στάθηκε άτυχος στο 61΄, όταν η απευθείας εκτέλεση φάουλ που επιχείρησε σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Περιστερίδη, ενώ ο Μήτρογλου είχε νέο δοκάρι στο 74’.

Τελικά στο 82΄ ο Ιμπαγάσα με ωραία ενέργεια από τα αριστερά έβγαλε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Μήτρογλου έπιασε την πρώτη κεφαλιά και ο Τζιμπούρ την προώθησε στην κενή εστία, σκοράροντας για 12η φορά φέτος και δίνοντας τη 12η νίκη στην ομάδα του στη Super League.

Πανιώνιος – Ολυμπιακός 1-2 (Nova 2)

Γκολ: 25′ Αραβίδης – 31′ αυτ. Σπυρόπουλος, Τζιμπούρ
-53′ δοκάρι ο Τζιμπούρ
-61′ δοκάρι ο Μήτρογλου
-74′ δοκάρι ο Μήτρογλου

Κίτρινες κάρτες:
Αραβίδης, Κουλουχέρης, Μενδρινός

84′ Κουλουχέρης

Πανιώνιος (Δημήτρης Ελευθερόπουλος):
Περιστερίδης, Σπυρόπουλος, Αυλωνίτης, Ρόκας (69′ Γιαννούλης), Κούρος, Ρόβας (90′ Ανδράλας), Γουνδουλάκης (51′ Μενδρινός), Οκόγιε, Καμπάνταης, Αραβίδης, Κουλουχέρης.

Ολυμπιακός (Λεονάρντο Ζαρντίμ):
Κάρολ, Μανιάτης, Μανωλάς, Κοντρέρας, Χολέμπας, Μοντέστο, Γκρέκο (46′ Μήτρογλου), Ιμπαγάσα, Μασάντο (67′ Φουστέρ), Αμπντούν (90′ Παπάζογλου), Τζιμπούρ.

Οι δηλώσεις

Δημήτρης Ελευθερόπουλος (Πανιώνιος): «Προσπαθήσαμε, κάναμε το καλύτερο δυνατό, αλλά και πάλι δεν πήραμε τίποτα. Είναι κρίμα για την προσπάθεια που κάνουμε. Τώρα τελείωσε ο πρώτος γύρος και πρέπει να κάτσουμε να δούμε ποια είναι τα καλά και τα άσχημα».

Λεονάρντο Ζαρντίμ (Ολυμπιακός):
«Η αλήθεια είναι ότι δεν μπήκαμε καλά στο παιχνίδι. Επρεπε να κάνουμε πάρα πολλές φάσεις για να βάλουμε δύο γκολ. Η νίκη είναι δίκαιη, το 2-1 είναι δίκαιο, καθώς ο αντίπαλος περιορίστηκε πιο πολύ στο να αμυνθεί».

Επιμέλεια: Ανδρέας Αθανασούλης