Στην ανωτερότητα της Πάρμα υποκλίθηκε ο Πανιώνιος, στη μεταξύ τους φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη το Σάββατο στην έδρα της ιταλικής ομάδας.
Το συγκρότημα του Ελευθερόπουλου ηττήθηκε με 3-1 από τους «παρμένσι», ωστόσο οι νεαροί παίκτες των «κυανέρυθρων» κέρδισαν πολύτιμες εμπειρίες, αντιμετωπίζοντας μία ομάδα από τα καλύτερα πρωταθλήματα της Ευρώπης.
Ο Σωτήρης Νίνης αγωνίστηκε σε όλο το β’ ημίχρονο με την Πάρμα, που έφτασε γρήγορα στο 3-0, χάρη σε τέρματα των Παμπόν (8΄, 43΄), Παρόλο (34΄). Στον αντίποδα, το γκολ με οποίο μείωσε ο «ιστορικός» σημείωσε ο νεαρός Διαμαντάκος στο 86’.
Οι συνθέσεις:
Πάρμα: Μιράντε (46’ Παβαρίνι), Τζακάρντο, Παλέτα (62’ ΜακΊτσεν), Λουκαρέλι (46’ Φιντελέφ), Ρόζι (62’ Μοντέστο), Γκαλόπα (62’ Μορόνε), Μουζάκι, Παρόλο (46’ Νίνης), Γκόμπι, Παμπόν (46’ Πελέ), Μπελφοντίλ (46’ Άκουα)
Πανιώνιος (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Περιστερίδης (55’ Γιαννακόπουλος), Κούρντι (36’ Σπυρόπουλος), Κούρος (55’ Αυλωνίτη), Λαμπρόπουλος, Ανδράλας (81’ Γιαννούλης), Ρόκας, Ρόβας (55’ Ντούνης), Σάμαρης(55’ Οκογέ), Αραβίδης, Κολοβός(55’ Μενδρινός), Διαμαντάκος.
Επιμέλεια: Μπάμπης Παπαφιλιππάκης