Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν το Σάββατο ο Πανιώνιος και η ΑΕΚ, καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στη Νέα Σμύρνη, για την 14η αγωνιστική της Super League.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 37′ με τον Μπουμάλ, με την «Ενωση» να ισοφαρίζει στο 56′ με τον Μπαρμπόσα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο «δικέφαλος» από το 69ο λεπτό αγωνίστηκε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Αρθο. Αρνητικός πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο διαιτητής Στυλιάρας, ο οποίος άφησε με παράπονα και τις δύο ομάδες.

Την ΑΕΚ γιατί δεν της δόθηκε καθαρό πέναλτι στο 12′ σε ανατροπή στον Γιόχανσον και τον Πανιώνιο, διότι το γκολ της ισοφάρισης των φιλοξενούμενων δεν έπρεπε μα μετρήσει, δεδομένου ότι ο Τζεμπούρ ήταν οφσάιντ και επηρέαζε το οπτικό πεδίο του Διούδη.

Αντίθετα στις καθυστερήσεις ακυρώθηκε σωστά γκολ του Αραβίδη, καθώς νωρίτερα προηγήθηκε επιθετικό φάουλ του Λαμπρόπουλου.

TA ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ηταν δεδομένο ότι το ματς της Νέας Σμύρνης έκρυβε πολλές παγίδες για την ΑΕΚ. Μετρ της τακτικής, ο Μαρίνος Ουζουνίδης είχε μελετήσει καλά τον Πογέτ και περιόρισε στο ελάχιστο τους «κιτρινόμαυρους» κινδύνους.

Χρειάστηκε, ωστόσο, ένα λάθος του διαιτητή (καθαρό πέναλτι του Κόρμπου πάνω στον Γιόχανσον στο 12΄) και μια εκπληκτική απόκρουση του Διούδη σε σουτ του Μπαρμπόσα στο 15΄ για να κρατήσει το «μηδέν».

Στη συνέχεια μπορούσε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο και πράγματι το πήρε, όταν στο 37΄ η «φωτοβολίδα» του Ολιβιέ Μπουμάλ έγραψε το 1-0. Απίθανος ο Καμερουνέζος με 4 γκολ και 6 ασίστ στη φετινή σεζόν, είναι ο αδιαφιλονίκητος ηγέτης του Πανιωνίου.

Ο Πογέτ άλλαξε τακτική στο β΄ ημίχρονο επιστρατεύοντας το σχήμα με δύο επιθετικούς (Τζεμπούρ, Αραβίδη). Αυτό ήταν που χρειαζόταν η ΑΕΚ που κυριάρχησε όταν άνοιξαν οι διάδρομοι και μπόρεσαν να ανεβούν ψηλά για να βοηθήσουν δημιουργικά οι δύο ακραίοι μπακ (Ντίντακ, Γκάλο).

Η ισοφάριση ωστόσο ήρθε με πανομοιότυπο τρόπο και από την ίδια θέση με το γκολ του Πανιωνίου. Ο Ελντερ Μπαρμπόσα ήταν ο σκόρερ στο 56΄, με υπέροχο αριστερό σουτ από περίπου 20 μέτρα.

Με βάση της εικόνα του ματς η Ενωση έδειχε ικανή να φτάσει στην ολική ανατροπή. Σε μια αντεπίθεση του Πανιωνίου, όμως, ο Άρθο έκανε λάθος υπολογισμό, ανέτρεψε τον Καραμάνο και είδε δικαίως τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 68΄.

Η ΑΕΚ έπρεπε να διαχειριστεί περίπου 25 λεπτά αγώνα με παίκτη λιγότερο. Εδειξε να βρίσκεται σε «πέλαγος», παρόλα αυτά δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα παρά μόνο στο σουτ του Ανσαριφάρντ (λίγο άουτ) στο 84΄.

Οι γηπεδούχοι έπαιξαν στο μισό γήπεδο τον «Δικέφαλο», δεν κατάφεραν όμως να φτάσουν στο γκολ που θα τους έδινε τη νίκη.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερησεων η ΑΕΚ σκόραρε με τον Αραβίδη, ωστόσο το τέρμα του ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ του Λαμπρόπουλου, υπό τις έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων.

Πανιώνιος-ΑΕΚ 1-1

Κίτρινες: Μπακασέτας (Πανιώνιος), Τζεμπούρ (ΑΕΚ), Άρθο (ΑΕΚ), Μπουμάλ (Πανιώνιος)

Κόκκινες: 68′ Άρθο (ΑΕΚ)

Πανιώνιος (Μαρίνος Ουζουνίδης): Διούδης, Μπακασέτας (65΄ Καραμάνος), Μπουμάλ, Χατζηισαΐας, Κόρμπος (87΄ Μητρόπουλος), Σιώπης, Ρισβάνης, Ανσαριφάρντ, Οικονόμου, Βλάχος, Μασούρας (79΄ Βιγιάλμπα)