Τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα της Super League πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε 2-1 του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής.

Σκόρερ για τον «Δικέφαλο του Βορρά» ήταν ο Αθανασιάδης στο 16’ και ο Σαλπιγγίδης στο 64’, ενώ ο Πανιώνιος ισοφάρισε προσωρινά με τον Εστογιανόφ στο 35’. Το παιχνίδι ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο με καθυστέρηση, λόγω επεισοδίων των οπαδών του ΠΑΟΚ με την αστυνομία, η οποία έκανε χρήση χημικών και χειροβομβίδες κρότου-λάμψης.

Ο Πανιώνιος μπήκε πιο δυναμικά στο παιχνίδι. Απείλησε στο 6’ με τον Εστογιανόφ και στο 11’ με τον Κούτσι, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Αντίθετα, εκείνος που προηγήθηκε ήταν ο ΠΑΟΚ. Στο 16’ ο Βιεϊρίνια, μετά από ατομική ενέργεια, έστρωσε τη μπάλα με «τακουνάκι» στον Αθανασιάδη, ο οποίος βρήκε το δρόμο για τα δίχτυα και πέτυχε το 1-0.

Δύο λεπτά μετά ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να σκοράρει για δεύτερη φορά. Ο Βιεϊρίνια επιχείρησε το σουτ, ο Ελευθερόπουλος απέκρουσε ασταθώς και η μπάλα έφτασε στον Αθανασιάδη. Ο «Ελέ» πάντως στη δεύτερη προσπάθειά του αποσόβησε τον κίνδυνο.

Ο Πανιώνιος από την πλευρά του με τον Εστογιανόφ βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει και έφτασε στο 1-1, στο 35ο λεπτό. Ο Ουρουγουανός με σουτ αιφνιδίασε τον Κρέσιτς και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με καθυστέρηση, αφού στις εξέδρες οι δυνάμεις της αστυνομίας συνεπλάκησαν με τους οπαδούς του ΠΑΟΚ. Τα ΜΑΤ έκαναν χρήση δακρυγόνων για να αναγκάσουν τους φίλους του «Δικεφάλου» να επιστρέψουν στην εξέδρα που τους φιλοξενούσε.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με πολύ όρεξη από τις δύο ομάδες. Πρώτα στο 48’ ο Βιεϊρίνια σέντραρε και ο Αθανασιάδης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ, ενώ στο 50’ ο Κρέσιτς απέκρουσε με δυσκολία το σουτ του Εστογιανόφ.

Πέντε λεπτά μετά ο Ίβιτς έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και τελικά ο ΠΑΟΚ σκόραρε, όταν ο Σαλπιγγίδης εκμεταλλεύτηκε τραγικό λάθος του Γιόνσον και από κοντά σκόραρε, διαμορφώνοντας το 2-1.

Πανιώνιος – ΠΑΟΚ 1-2 (Νοva2)

Γκολ: 35′ Εστογιανόφ – 16′ Αθανασιάδης, 64′ Σαλπιγγίδης