Παιχνίδι-διαφήμιση του ποδοσφαίρου ήταν αυτό στο Αγρίνιο ανάμεσα στον Παναιτωλικό και τον ΠΑΣ Γιάννινα, οι οποίοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2, για την τέταρτη αγωνιστική της Super League.

Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ προηγήθηκε στο 25ο λεπτό, ωστόσο ο Άγιαξ της Ηπείρου, σε διάστημα τεσσάρων λεπτών, ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ, χάρη σε τέρματα των Μπακαγιόκο (30΄) και Ντε Βινσέντι (34΄), που έκαναν το 2-1.

Η ομάδα του Τεννέ, η οποία έμεινε με 10 παίκτες από το 39’, μετά την αποβολή του Ρότσα, ισοφάρισε με τον Καμαρά σε 2-2, το οποίο έμελλε να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Χορταστικό ήταν το πρώτο μισό του παιχνιδιού, καθώς περιελάμβανε τέσσερα γκολ, χαμένες ευκαιρίες και μία αποβολή. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αναγνωριστικό για τις δύο ομάδες, οι οποίες έψαχναν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο.

Στη συνέχεια όμως, οι γηπεδούχοι πήραν τα «ηνία» του αγώνα και κατάφεραν να προηγηθούν με πέναλτι, που κακώς καταλογίστηκε. Στο 25’, ο Θεοδωρίδης, αντί να τιμωρηθεί με κίτρινη κάρτα για θέατρο στο πέσιμό του μέσα στην περιοχή από το μαρκάρισμα του Κώτσιου, κέρδισε το πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος, κάνοντας το 1-0.

Παρά το γκολ που δέχτηκαν οι φιλοξενούμενοι, δεν κατέθεσαν τα όπλα και κατάφεραν σε διάστημα τεσσάρων λεπτών να κάνουν την ολική ανατροπή.

Στο 30΄, ο Μπακαγιόκο ισοφάρισε με πλασέ, ενώ στο 34’ ο Ντε Βινσέντι με ψιλοκρεμαστή κεφαλιά νίκησε τον Τζενάμο, δίνοντας το προβάδισμα στους Γιαννιώτες.

Η χαρά των παικτών του ΠΑΣ, πάντως, διήρκεσε για λίγο, αφού στο 36΄ ο Καμαρά ισοφάρισε για τον Παναιτωλικό, που τρία λεπτά αργότερα έμεινε με 10 πάικτες, μετά την αποβολή του Ρότσα (αντίκρισε σωστά τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό φάουλ στον Γεωργίου).

Δύο τεράστιες ευκαιρίες έχασε στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο ΠΑΣ. Στο 49΄ από λάθος γύρισμα του Κούσα, ο Μπακαγιόκο πέρασε και τον Τζενάμο και πλάσαρε απελπιστικά άστοχα στην άδεια εστία, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Γεωργίου «σημάδεψε» το δοκάρι της εστίας του γκολκίπερ του Παναιτωλικού.

Το ματς κύλησε χωρίς τη μεγάλη φάση μέχρι το 80΄, όταν ο Μεσέρα, ύστερα από σέντρα του Ζαϊρί, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, ωστόσο ο διαιτητής ακύρωσε το τέρμα, υποδεικνύοντας επιθετικό φάουλ στον σκόρερ του ΠΑΣ.

Κίτρινες: Καμαρά, Θεοδωρίδης, Ρότσα, Παλαιολόγος – Τζημόπουλος, Κώτσιος, Μπουζίντ, Πατσατσόγλου, Μπεσέρα