Παίζοντας κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 του ΠΑΣ Γιάννινα στο ΟΑΚΑ, διπλασιάζοντας τις νίκες του στη Super League.

Τα γκολ των «πράσινων», οι οποίοι είχαν τρία δοκάρια στο σημερινό παιχνίδι, πέτυχαν οι Σαριέγκι (7’), Τοτσέ (44΄) και Λέτο (75΄), ενώ για τον «Άγιαξ της Ηπείρου» είχε μειώσει προσωρινά σε 2-1 ο Μπακαγιόκο στο 68΄.

O αγώνας

Υπό το βλέμμα 20.000 οπαδών της, που βρέθηκαν στις εξέδρες του ΟΑΚΑ, η ομάδα του Φερέιρα, προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο μέρος, χωρίς ωστόσο να εντυπωσιάσει με την απόδοσή της.

Οι «πράσινοι» απείλησαν για πρώτη φορά στο ματς στο 5’, με το σουτ του Ζεκά να σταματάει στο δοκάρι του Φεγκρούς (βρήκε την μπάλα με τα ακροδάχτυλά του), ενώ πήραν το προβάδισμα δύο λεπτά αργότερα με τον Σαριέγκι.

Μάλιστα, ο Ισπανός άσος αμυντικός με τον Κατσουράνη κατευθύνθηκαν στον πάγκο και έδειξαν στις κάμερες μια λευκή μπλούζα με το μήνυμα «Λάζαρε, Σωτήρη, γρήγορα κοντά μας», αφιερωμένο στους δύο τραυματίες συμπαίκτες τους.

Οι φιλοξενούμενοι, στη συνέχεια, προσπάθησαν να απαντήσουν και έχασαν δύο πολύ καλές ευκαιρίες: με τον Μπακαγιόκο στο 13΄ και τον Πατσατζόγλου ένα λεπτό αργότερα να σουτάρουν άουτ.

Στο 25′, ο Κουίνσι προσπάθησε με τον ίδιο τρόπο να ανταποδώσει, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε εκτός περιοχής ήταν αρκετά φιλόδοξο και ο Φεγκρούς μπλόκαρε εύκολα.

Παρά το γεγονός ότι οι «πράσινοι» δεν είχαν καλή λειτουργία στο κέντρο, κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο 44’, όταν ο Κλέιτον με μια κάθετη πάσα τροφοδότησε τον Τοτσέ, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος, ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία να «σφραγίσει» τη νίκη του, ωστόσο ο Τοτσέ στο 49’ αστόχησε από πλεονεκτική θέση, ενώ ο Κλέιτον στο 66’ είδε το σουτ του να σταματάει στο δοκάρι του Φέγκρους.

Εν συνεχεία, επαληθεύτηκε ο νόμος του ποδοσφαίρου, αφού ο Παναθηναϊκός είχε τις ευκαιρίες, ωστόσο ο ΠΑΣ πέτυχε το γκολ.

Πιο συγκεκριμένα, στο 69΄, η ομάδα του Ντεμόλ μείωσε με τον Μπακαγιόκο, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε ολέθριο λάθος του Βύντρα (επέλεξε από μακριά να γυρίσει την μπάλα στον Κοτσόλη) και έδωσε και πάλι ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Παρά τη μείωση του σκορ, η ομάδα του Φερέιρα στο 75’ έκανε το 3-1 με ωραία ενέργεια του Λέτο και «κλείδωσε» τη δεύτερη νίκη της στη Super League.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Λέτο είχε δοκάρι ένα λεπτό πριν πετύχει το τρίτο τέρμα του «τριφυλλιού, ενώ το δοκάρι σημάδεψε και ο Μπακαγιόκο στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Κίτρινες:Κατσουράνης,Καραγκούνης-Πάντος, Ντε Βινσέντι

Παναθηναϊκός (Φερέιρα): Κοτσόλης, Σαριέγκι, Μπουμσόνγκ, Ιωαννίδης, Τοτσέ, Λέτο, Κουίνσι, Ζέκα, Βύντρα, Κατσουράνης, Κλέιτον (72′ Καραγκούνης).

ΠΑΣ Γιάννινα (Ντεμόλ): Φεγκρούς (λ.τ 59′ Κηπουρός), Λίλα (λ.τ 19′ Μιχαήλ), Κώτσιος, Πάντος, Μπακαγιόκο, Μπεσέρα, Ντε Βισέντι, Γεωργίου, Μπουζίντ, Κεϊτά (67′ Τζάνης ), Πατσατζόγλου.