Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πετύχει την πρώτη του νίκη στα πλέι όφ, επικρατώντας με 3-0 του Ολυμπιακού Βόλου στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής του μίνι πρωταθλήματος.

Τα γκολ των «πράσινων», οι οποίοι σημειωτέον νίκησαν για πρώτη φορά φέτος τους ερυθρόλευκους της Μαγνησίας, που είχαν εξελιχθεί σε κακό δαίμονά τους, σημείωσαν οι Λουίς Γκαρσία (27’), Τζιμπρίλ Σισέ (57’) και Κώστας Κατσουράνης (84’).

Με αυτό το τρίποντο το «τριφύλλι» σκαρφάλωσε, έχοντας βέβαια ματς περισσότερο, στην δεύτερη θέση με επτά βαθμούς, ενώ οι Βολιώτες έμειναν στην τελευταία θέση με τρεις πόντους.

O αγώνας

Ο Ολυμπιακός Βόλου ήταν πιο απειλητικός στα πρώτα λεπτά του αγώνα, «φλερτάροντας» μάλιστα σε δύο περιπτώσεις με το γκολ.

Η πρώτη ήταν στο 12ο λεπτό, όταν σε αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, ο Σολάκης τροφοδότησε από αριστερά τον επερχόμενο Μαρτίν, ο οποίος μέσα από τη μεγάλη περιοχή πλάσαρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τζόρβα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, αυτή τη φορά ο αεικίνητος Μπρέσκα, με μία κούρσα μπήκε στην περιοχή των «πράσινων» και με σουτ έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Τζόρβα.

Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και ισορρόπησε το ματς, αρχίζοντας να κάνει αισθητή την παρουσία του στα καρέ των φιλοξενούμενων.

Ο αρκετά δραστήριος στο σημερινό ματς, Σεμπάστιαν Λέτο ανησύχησε δύο φορές τον Γιακούποβιτς με ισάριθμα σουτ, στο 23΄ και το 26΄, που όμως δεν βρήκαν στόχο.

Το γκολ των «πράσινων» ωστόσο δεν άργησε να έρθει. Συγκεκριμένα επετεύχθη στο 27’ και ήταν μία ευγενική χορηγία των αμυντικών του Ολυμπιακού Βόλου.

Ο Ζιλμπέρτο Σίλβα σέντραρε από δεξιά, ο Σανκαρέ πήδησε για τη μπάλα, αλλά δεν τη βρήκε, με αποτέλεσμα να μπερδέψει τον Τομάς που έμεινε καθηλωμένος.

Αποδέκτης της μπάλας έγινε ο Λουΐς Γκαρσία, ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε με πλασέ να ανοίξει το σκορ για την ομάδα του Φερέιρα.

Οι «ερυθρόλευκοι» της Μαγνησίας, οι οποίοι προσπάθησαν να απαντήσουν, ισοφάρισαν στο 35’ με τον Σολάκη, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε, καθώς ο επιθετικός του Βόλου είχε υποδειχθεί σε (οριακή) θέση οφ σάιντ, κι ενώ φάνηκε να έχει χρησιμοποιήσει το χέρι για να σκοράρει.

Ίδιο ήταν το σκηνικό του παιχνιδιού και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους «πράσινους» να έχουν τα ηνία του αγώνα και τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να χτυπήσουν στην αντεπίθεση.

Η πρώτη καλή ευκαιρία στην επανάληψη ανήκε στον Παναθηναϊκό. Στο 49’ ο Τζιμπρίλ Σισέ απέφυγε τον Γιακούποβιτς, αλλά άνοιξε πολύ τη μπάλα και δεν πρόλαβε να πλασάρει.

Στο 57’ ο Γάλλος στράικερ του τριφυλλιού αποδείχθηκε πιο εύστοχος. Ο Λέτο έκανε ωραία προσπάθεια από αριστερά, με τελικό αποδέκτη της πάσας τον Σισέ, ο οποίος με δυνατό σουτ έκανε το 2-0.

Ένα ωραίο σουτ (68΄) κι ένα ψαλίδι του Σολάκη (72΄) δεν είχαν ευτυχή κατάληξη για τους Βολιώτες, για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα ο Κατσουράνης, στο 84΄.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στις καθυστερήσεις αποβλήθηκαν με δεύτερες κίτρινες κάρτες οι Κατσουράνης και Σολάκης.