Με το «δεξί» ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στους ομίλους της Euroleague o Παναθηναϊκός. Οι πρωταθλητές Ευρώπης παρά τις σημαντικές απουσίες βασικών τους παικτών κατάφεραν να επικρατήσουν με 75-67 της Αρμάνι Μιλάνο στην Ιταλία, παίρνοντας την πρώτη νίκη τους στη διοργάνωση.

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και δεν άφησε περιθώρια, ώστε να φανούν οι απουσίες των Μπατίστ, Τσαρτσαρή και Γιασικεβίτσιους.

Στο 6’ οι «πράσινοι» μετά από κάρφωμα του Φώτση προηγήθηκαν 17-10, ωστόσο στη συνέχεια οι γηπεδούχοι με ένα σερί 8-0, κατάφεραν να κάνουν το σκορ 18-17, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με το σκορ να είναι 22-21 υπέρ τους.

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, εντούτοις η ομάδα του Μπούτσι κατάφερε τελικά να πάει στα αποδυτήρια, όντας τρεις πόντους μπροστά (38-35).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το «τριφύλλι» αντέδρασε, βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα και με τρίποντο του Δημήτρη Διαμαντίδη πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (56-52) και πήγε στο τελευταίο δεκάλεπτο έχοντας -θεωρητικά- το πάνω χέρι.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, την κατάσταση πήρε πάνω του ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος πέτυχε κρίσιμα καλάθια.

Ο έμπειρος γκαρντ με δύο εύστοχες βολές δύο λεπτά πριν από τη λήξη ανέβασε τη διαφορά στους οκτώ πόντους (71-63) και ουσιαστικά «καθάρισε» το παιχνίδι, το οποίο κέρδισε ο Παναθηναϊκός με σκορ 75-67.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 38-35, 52-56, 67-75

Αρμάνι Τζινς Μιλάνο (Π. Μπούτσι): Άκερ 9, Μαντσινέλι 8, Χολ 3, Μασιούλις 12, Μορντέντε 3, Φίνλεϊ 11, Μπουλέρι 5, Ρόκα 9, Πετραβίτσιους 5.

Παναθηναϊκός (Ζ. Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 3, Σπανούλης 19, Περπέρογλου 13, Φώτσης 2, Νίκολας 2, Διαμαντίδης 11, Πέκοβιτς 17, Καλάθης 4, Σερμαντίνι 2.