Επίδειξη ισχύος έκανε ο Παναθηναϊκός κόντρα στην Κίμκι, για τη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων της Euroleague. Οι πρωταθλητές Ευρώπης συνέτριψαν με 101-66 τη ρωσική ομάδα στο ΟΑΚΑ, διπλασιάζοντας τις νίκες τους στην Ευρωλίγκα.

Κορυφαίος από το «τριφύλλι», ο αρχηγός του, Δημήτρης Διαμαντίδης, ο οποίος πέτυχε 22 πόντους, έχοντας βέβαια ως άξιο συμπαραστάτη τον Πέκοβιτς που σημείωσε 20.

Οι «πράσινοι» έδειξαν τις άγριες ορέξεις τους με το καλησπέρα και με ένα σερί 10-0 κατάφεραν να αποκτήσουν διψήφιο προβάδισμα (22-9) στο 7΄, ενώ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου έφτασαν τη διαφορά στο +14 (28-14).

Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς συνέχισαν με το πόδι πατημένο στο… γκάζι και λίγο μετά τα μέσα του δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +19 (40-21), χάρη σε τρίποντο του Γκολέματς.

Παρά το ευρύ προβάδισμα οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με διαφορά 26 πόντων (51-25), χάρη σε γκολ-φάουλ του Πέκοβιτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο η κατάσταση δεν άλλαξε, καθώς ο Παναθηναϊκός επέβαλε το παιχνίδι του και έφτασε, μάλιστα, το υπέρ του προβάδισμα στο +35 δύο λεπτά πριν από τη λήξη.

Η εξέλιξη αυτή έδωσε στον Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς τη δυνατότητα να δώσει χρόνο συμμετοχής στους Βεργίνη και Μπόγρη, ο οποίος με δύο βολές «έγραψε» το τελικό 101-66.

Δεκάλεπτα: 28-14, 51-25, 72-50, 101-66.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 8, Σπανούλης 12 (6 ασίστ), Περπέρογλου 3, Φώτσης 5 (4 ριμπ.), Γκόλεματς 5, Νίκολας 9, Διαμαντίδης 22 (5 ριμπ., 4 ασίστ), Πέκοβιτς 20, Καλάθης, Σερμαντίνι 10, Βεργίνης 3, Μπόγρης 4.

Κίμκι (Σκαριόλο): Λάνγκφορντ 14, Φριτζόν 5, Τοπόροφ 2, Καμπέθας 6, Ντμίτριεφ 5, Γιανκούνας, Γκουμπάνοφ, Γιαβτόκας 7, Λόπεθ 9, ΜακΚάρτι 9, Μοζγκόφ 9.