Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κώστα Κατσουράνη ο Παναθηναϊκός επικράτησε δύσκολα με 2-1 του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ για την 8η αγωνιστική της Super League, κι έτσι αναρριχήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, όπου συγκατοικεί με τον Ολυμπιακό.

Ο διεθνής μέσος του «τριφυλλιού» στο 23’ με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Τεν Κάτε, ενώ στο 71’ πέτυχε το νικητήριο γκολ του «τριφυλλιού» με ένα εκπληκτικό βον πλανέ. Για τον «δικέφαλο» του Βορρά είχε ισοφαρίσει προσωρινά σε 1-1 ο Βιερίνια στο 39’.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα του Σάντος στα τελευταία λεπτά του αγώνα αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο, μετά την αποβολή του Ίβιτς στο 84’.

Η ομάδα του Τεν Κάτε μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και πήρε με το… καλησπέρα πήρε τα ηνία του αγώνα.

Στο 16’ ο Σαλπιγγίδης με κεφαλιά απείλησε για πρώτη φορά την παλιά του ομάδα, ωστόσο η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ νέα κεφαλιά του Σισέ στο 22′ πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι.

Ένα λεπτό  όμως αργότερα η υπεροχή των «πρασίνων» μετουσιώθηκε σε γκολ, όταν μετά από σέντρα του Νίνη ο Κατσουράνης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Στη συνέχεια το παιχνίδι άνοιξε και οι «πράσινοι» είχαν ακόμη δύο ευκαιρίες. Στο 30′ το σουτ του Σισέ πάνω στην κίνηση, εξουδετερώθηκε από τον Χαλκιά, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σαλπιγγίδης δεν κατάφερέ ούτε αυτός να νικήσει τον πορτιέρο του «δικεφάλου» του Βορρά.

Για να φτάσουμε στο 39’, όταν σε μία αντεπίθεση ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με δυνατό σουτ του Βιερίνια, που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Τζόρβα.

Στην επανάληψη μοιραία ο Παναθηναϊκός μπήκε ακόμη πιο δυνατά και πίεσε για να πετύχει το δεύτερο γκολ.

Στο 60′ και σε σέντρα του Σαλπιγγίδη, ο Σισέ επιχείρησε «τακουνάκι», όμως δεν νίκησε τον Χαλκιά, ο οποίος στο 67′ πραγματοποίησε εκπληκτική απόκρουση σε σουτ του Καραγκούνη έξω από την περιοχή.

Κι ενώ στις εξέδρες στο ΟΑΚΑ έβραζαν με τον Τεν Κάτε, για την απόφασή του να περάσει στο παιχνίδι τον Λέτο στη θέση του Νίνη, ο «Κατσούρ» στο 70’ σε ρόλο «πυροσβέστη» με εξαιρετικό βον πλανέ έκανε το 2-1, χαρίζοντας το πολύτιμο τρίποντο στο «τριφύλλι».

Το μόνο που άλλαξε στα εναπομείναντα λεπτά ήταν οι αριθμητικές ισορροπίες του αγώνα, καθώς στο 84’ ο Ίβιτς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας τον ΠΑΟΚ με δέκα παίκτες.

Κίτρινες: Σαριέγκι – Γκαρσία, Κοντρέρας, Σορλέν, Ίβιτς

Κόκκινες: Ιβιτς

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Χενκ Τεν Κάτε): Τζόρβας, Σπυρόπουλος, Μπιέρσμιρ, Γκάμπριελ, Σαριέργκι, Ζιλμπέρτο Σίλβα (87′ Σιμάο), Κατσουράνης, Καραγκούνης (89′ Ρουκάβινα), Νίνης (66′ Λέτο), Σαλπιγγίδης, Σισέ.

ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς (76′ Κρέσιτς), Γκαρσία, Τσιρίλο, Σορλέν, Κοντρέρας, Σνάουτσνερ, Σαβίνι, Φωτάκης (73′ Παπάζογλου), Κουτσιανικούλης (68′ Μουν), Βιεϊρίνια, Ίβιτς.

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Χενκ Τεν Κάτε: «Ο λόγος που κάθεται εδώ ο Γιάννης (σ.σ. Αναστασίου) είναι επειδή ξέρει τέλεια Ολλανδικά και προκειμένου μην γίνει καμιά παρερμηνεία στα λόγια μου στα Αγγλικά.

Δεν δώσαμε ευκαιρίες στον αντίπαλο για να μας απειλήσει και πρέπει να σκεφτεί κάποιος ότι την Πέμπτη το βράδυ δώσαμε ένα παιχνίδι και η ομάδα δείχνει πως διαθέτει ποιότητα και δύναμη. Δείξαμε πόσο σημαντικό θεωρούσαμε αυτό το ματς.

(Ενα σχόλιο για το κλίμα πίεσης λόγω της εικόνας μετά το ματς με Στουρμ, τι έχετε να πείτε;) «Πως δημιουργήθηκε αυτό. Εσείς μήπως… το δημιουργήσατε. Σε όλους σας έχω φερθεί με σεβασμό αλλά δεν παίρνω τον σεβασμό που πρέπει και μερικοί από εσάς δεν σέβεστε το πρόσωπό μου.

Ξεκίνησα από την περασμένη σεζόν με την ομάδα να μην παίρνει αποτελέσματα και να κάνει καλά παιχνίδια και επικρίθηκα. Ανεξάρτητα από αυτό γύρισε τώρα και νικάμε και άρχισαν να λένε ότι τα αποδυτήρια δεν είναι καλά. Και τώρα είμαστε πρώτοι και η ομάδα λέτε ότι δεν παίζει καλά σε μερικά παιχνίδια. Βρείτε μου ένα παιχνίδι να το κερδίσαμε από τύχη ή δεν ήμασταν καλοί.

Ψάχνεται όλοι να βρείτε τον Ν’ Ντόι που είχε βάλει δύο γκολ και δουλέψαμε μαζί 3 εβδομάδες και δημιουργήθηκε η αίσθηση από τον παίκτη ότι η δουλειά μου δεν είναι σωστή. Αυτό δεν το ασπάζομαι. Αυτός που έγραψε το άρθρο να πάρει τον Μέσι και Ροναλντίνιο να ακούσει άλλες απαντήσεις και απόψεις. Δημιουργείτε μια αρνητική ατμόσφαιρα αλλά αυτό είναι άδικο. Οι περισσότεροι λέτε ότι έχετε πράσινη καρδιά αλλά εγώ δεν συμφωνώ. Ειμαι νικητής και δεν παραδίδομαι ποτέ. Ο μόνος που μπορεί να με διώξει είναι ένας… ο κύριος Πατέρας, ο οποίος με σέβεται και αυτό είναι αμοιβαίο».

Κώστας Αντωνίου: «Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά. Η ομάδα έδωσε ένα δύσκολο παιχνίδι την Πέμπτη και σήμερα είχε να παίξει ένα ντέρμπι. Ο προπονητής και οι παίκτες δίνουν τον καλύτερο εαυτό τους, έπαιξαν τον ΠΑΟΚ στο μισό γήπεδο και νίκησαν δίκαια.

Παρότι μέσα στην ομάδα τα πράγματα είναι θετικά, από έξω περιφέρονται κάποιοι που μοιράζουν γκρίνια που δεν μας ταιριάζει. Άνθρωποι από την οικογένεια του Παναθηναϊκού κάνουν αρνητικά σχόλια, αν και η ομάδα είναι πρώτη, έχει να χάσει έξι-επτά μήνες, έχει πολύ καλή άμυνα και επίθεση, προσπαθεί πολύ μέσα στο γήπεδο και αξίζει καλύτερη συμπεριφορά.

Μόνο οι οργανωμένοι το αναγνωρίζουν. Πολλοί άνθρωποι γκρινιάζουν, δεν είναι δίκαιο να μιλάνε για απόδοση, παραγνωρίζοντας τα αποτελέσματα. Πάντα υπάρχει το καλό ποδόσφαιρο. Έχουμε μια δυνατή ομάδα, είμαι ευχαριστημένος με την απόδοση μας, έχουμε φτάσει στο 70%-80% των δυνατοτήτων μας. Στο τέλος θα κάνουμε ταμείο και αν έχουμε καθολική υποστήριξη, θα επιτευχθούν οι στόχοι».

Γιόσου Σαριέγκι: «Είχαμε δύο δύσκολα παιχνίδια (σ.σ. με Στουρμ Γκρατς και ΠΑΟΚ) μέσα στην εβδομάδα. Ο ΠΑΟΚ είναι μία πολύ καλή ομάδα που ξέρει να αμύνεται και να επιτίθεται αλλά ο Παναθηναϊκός έκανε φανταστική δουλειά σήμερα».

Φερνάντο Σάντος: «Είδαμε ένα παιχνίδι που στα πρώτα λεπτά η ομάδα μου έδειξε κακή εικόνα. Ο αντίπαλος ήταν καλύτερος και αυτό φάνηκε, καθώς δεν μπορούσαμε ούτε για πέντε δευτερόλεπτα να κρατήσουμε τη μπάλα. Σίγουρα οι παίκτες μου δούλεψαν σωστά όλο αυτό το διάστημα, όμως εμείς κάναμε λάθη και έτσι ο Παναθηναϊκός που είναι μεγάλη ομάδα τα εκμεταλλεύτηκε, έλεγξε τον αγώνα και εν τέλει το γκολ.

Μετά εμείς ξυπνήσαμε κάπως, δείξαμε χαρακτήρα, ισορροπήσαμε, κυνηγήσαμε το γκολ και το πετύχαμε. Έτσι ισχυροποιημένο συνεχίστηκε και το παιχνίδι στο 2ο μέρος. Εμείς αμυνθήκαμε σωστά, βγάλαμε και μια τεράστια ευκαιρία με τον Κουτσιανικούλη, που όμως χάσαμε και ο Παναθηναϊκός στην πρώτη του μεγάλη ευκαιρία στην επανάληψη πέτυχε το γκολ.

Από κει και πέρα τα πράγματα έγινα πολύ δύσκολα για εμάς, γιατί ο Παναθηναϊκός έχει μεγάλη εμπειρία και ήξερε πως να κρατήσει τη μπάλα. Φάνηκε γενικά η μεγάλη ποιότητα των παικτών του. πάντως, είναι κρίμα για εμάς, γιατί αν κάναμε το 2-1 σε αυτή τη μεγάλη ευκαιρία θα ήταν όλα πολύ διαφορετικά, αλλά έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Πρέπει να συγχαρούμε τον Παναθηναϊκό.

Ήταν ένα ρίσκο το ότι αλλάξαμε την αμυντική μας διάταξη, αλλά εμείς ήρθαμε εδώ θέλοντας να κερδίσουμε. Ξέραμε πως ο Σαλπιγγίδης είναι ιδιαίτερα επικίνδυνος και γι’ αυτό βάλαμε στα αριστερά τον Σαβίνι. Παίρνω αυτές τις αποφάσεις ανάλογα με το πως βλέπω τον αντίπαλο και τι ζητάω από το παιχνίδι. Ο Κατσουράνης είναι αυτό που λέμε, ο παίκτης που κάνει τη διαφορά».