Στο 1-1 έμεινε με τον Άρη ο Παναθηναϊκός, σε παιχνίδι για την 7η αγωνιστική της Super League. Οι «πράσινοι» που απογοήτευσαν με την εμφάνισή τους προηγήθηκαν 1-0 με μία αμφισβητούμενη φάση, που μετέτρεψε σε γκολ από τα 11 βήματα ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος, στο 76ο λεπτό. Ο Άρης ισοφάρισε στο 88’ με μία κεφαλιά-ψαράκι του Γιαννιώτα.

Από μία καλή φάση είχαν οι δύο ομάδες στο πρώτο μέρος, το οποίο ήταν ποιοτικά κάτω του μετρίου. Στο 9’ ο Τοτσέ έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Αγκάνθο προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Καρνέζη χωρίς αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο μέρος, η κατάσταση στον αγωνιστικό χώρο δεν άλλαξε σημαντικά. Ο Παναθηναϊκός πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και αύξησε την πίεση προς τα καρέ του Άρη, όμως δεν έγινε απειλητικός σε καμία περίπτωση.

Στο 76ο λεπτό ο Τοτσέ με ατομική προσπάθεια, βρήκε μέσα στην περιοχή τον Σισοκό που διεκδίκησε την μπάλα με τον Παπαζαχαρία και ο διαιτητής Καλογερόπουλος καταλόγισε την «εσχάτη των ποινών», ενώ απέβαλε τον κεντρικό αμυντικό του Άρη. Το πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος.

Ο Άρης, αν και με παίκτη λιγότερο, βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει. Στο 89ο λεπτό ο Παπαστεριανός σέντραρε από τα δεξιά και ο Γιαννιώτας πέτυχε το 1-1 με κεφαλιά-ψαράκι.

Παναθηναϊκός – Άρης 1-1 (Nova 1)

Γκολ: 76′ πεν. Χριστοδουλόπουλος – 88′ Γιαννιώτας

Κίτρινες κάρτες: Σεϊταρίδης, Βιτόλο – Ψυχογιός, Κοέλιο, Αγκάνθο, Κασναφέρης, Σούνας

74′ Παπαζαχαρίας

Παναθηναϊκός (Ζεσουάλδο Φερέιρα):
Καρνέζης, Πίντο, Βιτόλο, Τοτσέ (81′ Φορναρόλι), Χριστοδουλόπουλος, Σεϊταρίδης, Ζεκά (69′ Μαυρίας), Μαρίνος (46′ Σισόκο), Σπυρόπουλος, Βελάσκες, Κουίνσι.

Άρης (Νίκος Πασσιαλής):
Βελλίδης, Παπαζαχαρίας, Οικονομόπουλος (77′ Γιαννίτσης), Κασναφέρης (66′ Καπετάνος), Αγκάνθο, Παπαστεριανός, Πουλίδο, Γιαννιώτας, Μαργαρίτης, Ψυχογιός, Κοέλιο (88′ Σούνας).

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών:

Ζεσουάλδο Φερέιρα (Προπονητής Παναθηναϊκού): «Μπήκαμε καλά στο παιχνίδι, στα πρώτα 20 λεπτά ήμασταν καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο. Από εκεί και μετά η ομάδα έχασε την αυτοπεποίθησή της. Φαινόταν σαν να φοβόταν να παίξει. Στο δεύτερο ημίχρονο κάναμε αυτά που έπρεπε να κάνουμε, κάναμε αλλαγές, κυνηγήσαμε το γκολ, αλλά δεν καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη. Δεν είμαστε ευχαριστημένη ομάδα. Μια ομάδα σαν την δική μας δεν μπορεί να δέχεται γκολ τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα και αυτό δεν πρέπει να συμβεί».

Νίκος Πασιαλής (Προπονητής Άρη):
«Μείναμε με δέκα παίκτες αλλά δείξαμε ότι έχουμε χαρακτήρα και πήραμε ένα θετικό αποτέλεσμα σε μία πολύ δύσκολη έδρα. Δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για το πέναλτι και την αποβολή, δεν έχω άποψη. Πιστεύω φάνηκε πως με δουλειά θα έρθουν ακόμα καλύτερα αποτελέσματα. Νομίζω πως ο Παναθηναϊκός δεν ήταν καλύτερος, απλά υπερτερούσε σε κάποια σημεία. Τον παίξαμε στα ίσα και αν δε μέναμε με παίκτη λιγότερο, μπορεί και είχαμε πάρει κάτι καλύτερο. Πολλές φορές όταν μένεις με παίκτη λιγότερο σε ξυπνάει και γι’ αυτό το πίστευα πως μπορούμε μέχρι και την τελευταία στιγμή πως μπορούμε να πάρομε κάτι καλό από το παιχνίδι και δικαιώθηκα».

Επιμέλεια: Ανδρέας Αθανασούλης