Μια τεράστια νίκη από βαθμολογική άποψη, αλλά και από τον τρόπο που ήρθε, πήρε η Τουρκία, αλώνοντας τη Βασιλεία με 2-1, στα πλαίσια του δεύτερου αγώνα του δεύτερου ομίλου του Euro 2008.

Στο πρώτο μέρος, η Ελβετία ήταν καλύτερη από την Τουρκία και δίκαια πήγε στο ημίχρονο, προηγούμενη με 1-0. Η οικοδέσποινα, κάτω από καταρρακτώδη βροχή, προσαρμόστηκε πιο γρήγορα στη… λίμνη του “Σεντ Γιάκομπ” και απείλησε σε τρεις περιπτώσεις την Τουρκία, αλλά ο Βολκάν αντέδρασε άψογα στα σουτ των Ινλέρ (19′), Γιακίν (23′) και Μπαρνέτα (25′). Από την άλλη, η Τουρκία ήταν αυτή που έφτασε μια ανάσα από το γκολ. Στο 29′ ο Νιχάτ εκτέλεσε το φάουλ και ο Μπενάλιο στην προσπάθειά του να αποκρούσει, έστειλε τη μπάλα στο κεφάλι του Αρντά και στη συνέχεια στο δοκάρι.

Το γκολ που έδωσε το προβάδισμα στην Ελβετία, πέτυχε ο Χακάν Γιακίν στο 32ο λεπτό, μετά από έξοχη μπαλιά του Ντερντιγιόκ. Οι Ελβετοί θα μπορούσαν να πετύχουν και δεύτερο, όταν σε μια παρόμοια φάση με δημιουργό τον Μπεχραμί, ο Γιακίν δε σημάδεψε σωστά και έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο δεύτερο μέρος, ο Φατίχ Τερίμ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Τοπάλ και Σεντούρκ, κάνοντας την ομάδα του πιο επιθετική και δικαιώθηκε. Στο 57′ ο Αρντά, πάσαρε στο Νιχάτ, εκείνος σέντραρε και ο Σεντούρκ με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

Το παιχνίδι άνοιξε για τα καλά. Οι δύο ομάδες έψαξαν το δεύτερο γκολ, που θα τους έδινε τη νίκη και έχασαν πολλές ευκαιρίες. Τελικά, η Τουρκία ήταν εκείνη που χαμογέλασε στο τέλος. Στις καθυστερήσεις, ο Αρντά έκανε το σουτ και αφού η μπάλα κόντραρε, κατέληξε στα δίχτυα του Μπενάλιο, με αποτέλεσμα η Τουρκία να πάρει τη νίκη με 2-1.

Γκολ: 32′ Γιακίν – 57′ Σεντούρκ, 90′ Αρντά

Κίτρινες κάρτες: ΝτερντιγιόκΤουντσάι, Αουρέλιο, Μπαλτά

Ελβετιά (Κόμπι Κούν): Μπενάλιο, Μανίν, Σεντέρος, Λιχστάινερ, Ινλέρ, Γιακίν (85′ Γκιγκάξ), Ντερντιγιόκ, Φερνάντες (75′ Καμπάνας), Μπαρνέτα (66′ Φονλάντεν), Μπεχραμί, Μίλερ.

Τουρκία (Φατίχ Τερίμ): Ντεμιρέλ, Τσετίν, Μπαλτά, Αουρέλιο, Νιχάτ (85′ Καζίμ), Γκογκντενίζ (46′ Σεντούρκ), Μετίν (46′ Τοπάλ), Τουράν, Εμρέ Ασίκ, Τουντσάι, Χαμίτ Άλτιντοπ.

Διαιτητής: Λούμπος Μίχελ
Βοηθοί: Ρόμαν Σλίσκο, Μάρτιν Μπάλκο
Γήπεδο: “Σεντ Γιάκομπ”