Ο ΠΑΟΚ στάθηκε όρθιος στο «Φρίουλι» απέναντι στην Ουντινέζε, καταφέρνοντας να αποσπάσει το θετικό αποτέλεσμα που ήθελε, το οποίο τον διατηρεί στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι, έχοντας την υποστήριξη 6.000 φίλων του, στον πρώτο αγώνα της με την ιταλική ομάδα για τη φάση των «32» του Europa League, απέσπασε τη «λευκή» ισοπαλία (0-0), κι έτσι μπορεί να ελπίζει βάσιμα στην πρόκριση.

Τα πάντα πλέον θα κριθούν στον επαναληπτικό, που θα διεξαχθεί την ερχόμενη Πέμπτης στην Τούμπα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα του Γκουιντολίν είχε δοκάρι μόλις στο 5ο λεπτό.

Ο αγώνας

Ο «δικέφαλος» του Βορρά παρατάχθηκε σε σχηματισμό 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Κρέσιτς, ενώ στην άμυνα -από αριστερά προς τα δεξιά- πήραν θέση οι Σταφυλίδης, Μαλεζάς, Τσιρίλο και Σνάουτσνερ.

Τα δύο αμυντικά χαφ ήταν οι Γκαρσία, Λάζαρ, ενώ μπροστά τους κινήθηκε ο Φωτάκης.

Στα δύο άκρα της επίθεσης ξεκίνησαν οι Γεωργιάδης (αριστερά) και Σαλπιγγίδης (δεξιά), με τον Αθανασιάδη να είναι μοναδικός προωθημένος.

Στην αντίπερα όχθη, ο Γκουιντολίν παρέταξε την Ουντινέζε με σύστημα 3-5-2.
Τερματοφύλακας ήταν ο Χαντάνοβιτς, ενώ την τριάδα στην άμυνα αποτελούσαν οι Ντανίλο, Ντομίτσι, Μπενάτια.

Στη μεσαία γραμμή ξεκίνησαν οι Πίντζι, Αμπντί, Πιατζέντζα (στον άξονα), οι Πασκουάλε και Μπάστα ήταν στα δύο άκρα, ενώ ο Αρμέρο ήταν πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Φλόρο Φλόρες.

Ο αγώνας

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και «άγγιξαν» το 1-0 μόλις στο 5ο λεπτό, όταν ο Αμπντί έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ, με την μπάλα να τραντάζει το κάθετο δοκάρι του Κρέσιτε.

Η Ουντινέζε συνέχιζε να πιέζει την ομάδα της Θεσσαλονίκης και στο 9′ ο Κροάτης γκολκίπερ του ΠΑΟΚ πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση στο σουτ του Φλόρο Φλόρες.

Μετά το πρώτο 25λεπτό ο «δικέφαλος» του Βορρά, άρχισε σιγά σιγά να κερδίζει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, προσπαθώντας να ισορροπήσει το παιχνίδι.

Έτσι η ομάδα της Θεσσαλονίκης στο 29′ έκανε για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία της στα καρέ των Ιταλών με ωραίο σουτ του Φωτάκη, το οποίο ωστόσο δεν βρήκε στόχο.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή φάση στο πρώτο μέρος, το τέλος του οποίου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 0-0.

Ίδιο ήταν το σκηνικό του αγώνα και στην επανάληψη, με τους γηπεδούχους να πιέζουν την ομάδα της Θεσσαλονίκης, απειλώντας δις τον ΠΑΟΚ με τον Φλόρο Φλόρες (47′, 49′), ο οποίος είδε τον Κρέσιτς, να κρατάει ανέπαφη την εστία του.

Στη συνέχεια οι παίκτες του Μπόλονι ισορρόπησε κάπως το ματς και στο 58′ απείλησε με τον Φωτάκη, το σουτ του οποίου ωστόσο δεν βρήκε στόχο.

Ο Μπόλονι στη συνέχεια αποφάσισε να… φρεσκάρει την ενδεκάδα του: στο 75′ πέρασε τον Γιάννου να μπαίνει στην θέση του Αθανασιάδη, ενώ στο 85΄ο Λίνο μπήκε στην θέση του Γεωργιάδη, ώστε να ενισχυθεί περισσότερο η άμυνα.

Στο 85′ ο Κρέσιτς φώναξε και πάλι «παρών», μπλοκάροντας το σουτ του Μπάστα, στην καλύτερη ευκαιρία για την Ουντινέζε στο δεύτερο ημίχρονο.

Στα τελευταία λεπτά η ομάδα της Θεσσαλονίκης οπισθοχώρησε, με αποτέλεσμα να δεχτεί ασφυκτική πίεση από τους γηπεδούχους.

Εντούτοις οι παίκτες του ΠΑΟΚ κατάφεραν να διαφυλάξουν σαν κόρη οφθαλμού το 0-0, αποτέλεσμα που τους διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες τους για την πρόκριση, ενόψει του επαναληπτικού της Τούμπας.

Κίτρινες: Λαζάρ, Φωτάκης

Ουντινέζε (Γκουιντολίν): Χαντάνοβιτς, Μπενάτια, Ντανίλο, Ντομίτσι, Πατζιέντζα, Αμπντί, Πίντζι (57΄Φαμπρίνι), Μπάστα, Πασκουάλε, Αρμέρο, Φλόρο Φλόρες.

ΠΑΟΚ (Μπόλονι): Κρέσιτς, Σνάουτσνερ, Τσιρίλο, Μαλεζάς, Σταφυλίδης, Πάμπλο Γκαρσία, Λάζαρ, Φωτάκης, Σαλπιγγίδης, Γεωργιάδης(82′ Λίνο), Αθανασιάδης(75′ Γιάννου).