Βιγιαρεάλ, Τσέλσι, Λίβερπουλ, Μπάγερν Μονάχου, Πόρτο, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Μπαρτσελόνα και Άρσεναλ είναι οι οκτώ ομάδες που θα διεκδικήσουν το τρόπαιο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Την Τετάρτη (2η ημέρα της φάσης των 16) η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε 2-0 της Ίντερ στο «Όλντ Τράφορντ» με γκολ των Βίντιτς (4′) και Κριστιάνο Ρονάλντο στο (49′). Από την άλλη, η Ίντερ στάθηκε άτυχη, αφού είχε δύο δοκάρια με τους Ιμπραΐμοβιτς και Αντριάνο.

Στους «8» πέρασε και η Μπαρτσελόνα, κερδίζοντας στο «Καμπ Νου» με 5-2 τη Λιόν. Για τους Καταλανούς σκόραραν οι Ανρί (25′, 27′), Μέσι (40′), Ετό (43′) και Κεϊτά (90′), ενώ για την Λιόν οι Κεϊτά (44′) και Ζουνίνιο (48′). Στις καθυστερήσεις ο Ζουνίο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρνη κάρτα.

Στο «Ντραγκάο» η Πόρτο ήρθε ισόπαλη, χωρίς γκολ με την Ατλέτικο Μαδρίτης και πέρασε στην επόμενη φάση, χάρη στο 2-2 του πρώτου αγώνα.

Τέλος, στο «Ολίμπικο» της Ρώμης η Ρόμα με γκολ του Ζουάν στο 9′ νίκησε 1-0 την Άρσεναλ και ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο πέναλτι και εκεί η Άρσεναλ πήρε την πρόκριση κερδίζοντας 7-6.

Οι τέσσερις από τις οκτώ ομάδες που θα διεκδικήσουν το τρόπαιο του Τσάμπιονς Λιγκ έγιναν γνωστές, μετά τους επαναληπτικούς της πρώτης ημέρας της φάσης των «16».

Στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα από τη Βιγιαρεάλ με τα γκολ του Καπντεβίλα στο 49′ και το Γιορέντε στο 70′, ενώ είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 55′ με κεφαλιά του Βαγγέλη Μάντζιου.

Μεγάλη νίκη, που ισοδυναμεί με πρόκριση σημείωσε στο «Άνφιλντ» η Λίβερπουλ. Οι «ρεντς» του Ράφα Μπενίτεζ, μετά τη νίκη με 1-0 στη Μαδρίτη επί της Ρεάλ συνέτριψαν τους «μερένχες» με 4-0 και εξασφάλισαν τη συμμετοχή τους στους «8» της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Στο 16′ ο Τόρες άνοιξε το σκορ, στο 28′ με πέναλτι και στο 47′ ο αρχηγός Στίβεν Τζέραρντ ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 3-0, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 88′ ο Ντοσένα.

Tο σκορ της ημέρας πέτυχε η Μπάγερν στο Μόναχο. Οι Βαυαροί, μετά το 5-0 του πρώτου αγώνα στη Λισαβόνα, συνέτριψε εκ νέου τη Σπόρτινγκ με 7-1. Τα γκολ σημείωσαν οι Ποντόλσκι (8’, 34’), Πόλγκα (39’ αυτογκόλ), Σβαϊνστάιγκερ (43’), Φαν Μπόμελ (74’), Κλόζε (82’ πέναλτι) και Μίλερ (90’). Για την Σπόρτινγκ μείωσε σε 3-1 ο Μουτίνιο στο 42ο λεπτό.

Τέλος, στο Τορίνο η Τσέλσι απέσπασε ισοπαλία 2-2 από τη Γιουβέντους, σκορ που έστειλε τους «μπλε» του Λονδίνου στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης. Η «Βέκια Σινιόρα» άνοιξε το σκορ στο 19’ με τον Ιακίντα, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Εσιέν ισοφάρισε 1-1. Στο 70’ ο Κιελίνι άφησε τη «Γιούβε» με δέκα παίκτες, αφού με δεύτερη κίτρινη κάρτα αποβλήθηκε, αλλά τέσσερα λεπτά μετά ο Ντελ Πιέρο με πέναλτι «έγραψε» το 2-1. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ντρογκμπά στο 83ο λεπτό.