Ισόπαλος 1-1 αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός με την Ντιναμό Ζάγκρεμπ στο δεύτερο φιλικό του επί γερμανικού εδάφους, το οποίο πάντως επισκιάστηκε από το σοβαρό τραυματισμό του Επστάιν.

Η ομάδα του Πειραιά βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 14’, μετά το γκολ του Σαμίρ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ωστόσο κατάφερε να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Ζαϊρί.

Η ομάδα του Λίνεν, η οποία σημειωτέον αγωνίστηκε με αρκετές απουσίες (χωρίς τους Ντουντού, Λεντέσμα, Νταρμπισάιρ, Μαρέσκα και Βάντερσον) στο πρώτο ημίχρονο απείλησε λιγοστές φορές.

Μάλιστα βρέθηκε πίσω στο σκορ αρκετά νωρίς. Στο 14’ ο Ντόντο κέρδισε πέναλτι, μετά από ανατροπή του Βασιλόγιαννη μέσα στην περιοχή. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Σαμίρ, ο οποίος νίκησε από τα 11 βήματα τον Νικοπολίδη, ανοίγοντας το σκορ για τους Κροάτες.

Η πιο σημαντική φάση για τους «ερυθρόλευκους» στο πρώτο μέρος σημειώθηκε στο 39’, με το σουτ του Μιραλάς να διώχνει ο Μπούτινα και στη συνέχεια το σουτ του Μπάμποβιτς από πολύ κοντά να είναι άστοχο.

Στην επανάληψη ο Επστάιν είχε ραντεβού με την ατυχία, καθώς τραυματίστηκε αρκετά σοβαρά. Ο Γερμανός μέσος έπεσε πολύ άτσαλα στο έδαφος μετά από διεκδίκηση στον αέρα και μαρκάρισμα αντιπάλου και χρειάστηκε η μεταφορά του σε νοσοκομείο.

Αξίζει μάλιστα να σημειωθεί ότι ο νεοαποκτηθείς μέσος του Ολυμπιακού έμεινε για περίπου 15 λεπτά στο χορτάρι, μέχρι να έρθει το ασθενοφόρο στο γήπεδο για να τον παραλάβει.

Για να φτάσουμε στις καθυστερήσεις του αγώνα, όταν ο Ζαουάρντ Ζαϊρί, έγινε αποδέκτης της μπάλας, μετά από σέντρα του Νικλητσιώτη και με ένα δυνατό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Ολυμπιακός (Εβαλντ Λίνεν): Νικοπολίδης, Βασιλόγιαννης, Γκαλίτσιος, Μπράβο, Βαλεριάνος, Μπάμποβιτς, Όσκαρ, Γ. Παπαδόπουλος, Φετφατζίδης, Ντιόγο, Μιραλάς. Στο β΄ ημίχρονο έπαιξαν και οι Πάρντο, Νικλητσιώτης, Επστάιν, Μήτρογλου, Ρουγκάλας, Ποτουρίδης, Σοϊλέδης, Κρητικός, Κατσικογιάννης, Ζαϊρί.