Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός απέναντι στην Ίντερ, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 στο δυσκολότερο φιλικό του καλοκαιριού, που πραγματοποιήθηκε στη Γενεύη της Ελβετίας.

Οι «ερυθρόλευκοι» μολονότι αγωνίζονταν με 10 παίκτες από το 28′, λόγω αποβολής του Μέλμπεγκ, με τέρματα των Φέισα (47′) και Μοντέστο (67′) πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων απέναντι στους κυπελλούχους Ιταλίας.

Στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο της αναμέτρησης, η Ίντερ εκμεταλλευόμενη την αριθμητική της υπεροχή πίεσε τους πρωταθλητές Ελλάδας και με δύο γκολ του Πατσίνι (75′, 88′) έφτασε στο τελικό 2-2.

O αγώνας

Χωρίς τη μεγάλη φάση κύλησε το πρώτο 25λεπτο, με τις δύο ομάδες να «ψάχνονται» στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Ολυμπιακός είχε μία κεφαλιά του Μοντέστο στο 7΄, μετά από φάουλ του Γέστε, που πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 16΄ ο Καστάινος δεν έκανε καλό κοντρόλ μέσα στην περιοχή κι έχασε την ευκαιρία να γίνει απειλητικός προς την εστία του Κοστάντσο.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε μετά το 28΄. Τέσσερα λεπτά νωρίτερα ο Μέλμπεργκ είχε δει την πρώτη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Μιλίτο και μέσα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα υπέπεσε σε παιδαριώδες λάθος (φάουλ από πίσω στον Ομπι), γεγονός που έφερε την αποβολή του με δεύτερη κίτρινη.

Οι «νερατζούρι» από εκείνο το σημείο και μετά ανέλαβαν πλήρως τα ηνία του αγώνα κι έφτασαν τρεις φορές κοντά στο γκολ (Αλβαρες 36΄, Μιλίτο 38΄ και Μότα 40΄), χωρίς, ωστόσο, να τα καταφέρουν.

Με γκολ… από τα αποδυτήρια ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Παρά το γεγονός ότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο, ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγηθεί με την κεφαλιά του Φέισα μετά το φάουλ του Γέστε στο 47΄. Στο 55΄ ο Μιραλάς λίγο έλειψε να κάνει το 2-0, αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε άουτ.

Ό,τι δεν κατάφερε ο Βέλγος, το πέτυχε 13 λεπτά αργότερα ο Μοντέστο με εξαιρετικό πλασέ έξω από την περιοχή, μετά το λάθος του Ρανόκια (2-0).

Η Ίντερ κατάφερε να μειώσει στο 75΄ με το πλασέ του Πατσίνι μετά από ασίστ του Φαραόνι. Στο 89΄ πάλι ο Πατσίνι, μετά από σύγχυση μέσα στην περιοχή, κατάφερε με σουτ να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Κοστάντσο (2-2).

Κίτρινες: Σάμουελ – Μέλμπεργκ, Μοντέστο

Κόκκινη: 28΄ Μέλμπεργκ (δεύτερη κίτρινη)