Χωρίς νικητή έληξε σήμερα η εξ αναβολής (σ.σ.: λόγω των πυρκαγιών που είχαν πλήξει πριν ένα μήνα την Αττική) αναμέτρηση της 1ης αγωνιστικής ανάμεσα στον Πανιώνιο και τον ΠΑΟΚ στη Νέα Σμύρνη, οι οποίοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης μόλις στο 19’ είχε δοκάρι, μετά από σουτ του Casteglione, ενώ έξι λεπτά αργότερα κι ο Pablo Garcia για λογαριασμό του «δικεφάλου» του Βορρά τράνταξε το δεξί δοκάρι του Χαλκιά.

Η ομάδα του Santos μάλιστα πέτυχε γκολ στο 73’, ωστόσο ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφσάιντ. Ένα λεπτό αργότερα, ο Παπάζογλου αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα, για αντιαθλητικό μαρκάρισμα.

Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν στον αγωνιστικό χώρο με αποκλειστικό στόχο την κατάκτηση των τριών βαθμών.

Κάτι απολύτως λογικό, αφού αμφότερες ήταν με την… πλάτη στον τοίχο, μετά τα τελευταία ανεπιτυχή αποτελέσματά τους.

Η ομάδα του Fernando Santos ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι και μόλις στο 6’ δημιούργησε την πρώτη της καλή ευκαιρία στο παιχνίδι, με την κεφαλιά του Filomeno, που πέρασε άουτ.

Η απάντηση των «κυανέρυθρων» ωστόσο ήρθε μόλις δεκατρία λεπτά αργότερα, με το σουτ του Castieglione από την μικρή περιοχή,  που τράνταξε το δεξί δοκάρι του Χαλκιά.

Στο 25’ ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε στα… δοκάρια, καθώς το σουτ του Paolo Garcia έξω από τη μεγάλη περιοχή σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Belic.

Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλες 0-0.

Στο β’ μέρος οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν σαφώς πιο κουρασμένες αλλά και αγχωμένες, με αποτέλεσμα το θέαμα να είναι πιο φτωχό.

Όσο περνούσε η ώρα ωστόσο, η ομάδα του Santos ανέβασε… στροφές και στο 73’ προηγήθηκε στο σκορ με τον Vierinha.

Η χαρά των παικτών του «δικεφάλου» του Βορρά κράτησε για λίγα μόλις δευτερόλεπτά.

Κι αυτό γιατί ο διαιτητής της αναμέτρησης, ύστερα από υπόδειξη του επόπτη ακύρωσε το τέρμα του ΠΑΟΚ ως οφσάιντ.

Μία λανθασμένη απόφαση, αφού ο Πορτογάλος ήταν ναι μεν σε θέση οφσάιντ, ωστόσο η μπάλα κατέληξε σε αυτόν, μετά από διώξιμο του Belic, κάτι που σημαίνει ότι το γκολ θα έπρεπε να μετρήσει κανονικά.

Ένα λεπτά αργότερα μάλιστα η ομάδα της Θεσσαλονίκης έμεινε με 10 παίκτες, καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Παπάζογλου, μετά από ένα δυνατό τάκλιν στον Κοντοέ. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι, με αποτέλεσμα το 0-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Πανιώνιος (Emilio Ferrera): Belic, Μανιάτης, Latka, Τζαβέλλας, Κοντοές, Casteglione (77′ Σκούφαλης), Kumordzi, Νικολάου, Riera, Recoba, Balaban.

ΠΑΟΚ (Fernando Santos): Χαλκιάς, Αραμπατζής, Cirillo, Μαλεζάς, Savini, Garcia, Vierinha, Sorlin, Ivic (63′ Φωτάκης), Κουτσιανικούλης (46′ Conseicao), Filomeno (46′ Παπάζογλου).

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Fernando Santos: Το αποτέλεσμα δεν ήταν δίκαιο, αν και δεν κάναμε το καλύτερό μας παιχνίδι σήμερα. Βάλαμε ένα γκολ που δεν μέτρησε. Πήραμε ακόμα μια ισοπαλία εκτός έδρας, κάτι που κάναμε και την περσινή σεζόν. Δε νοιώθω να απειλείται η θέση μου στον πάγκο του ΠΑΟΚ».

Emilio Ferrera: «Αυτή τη στιγμή έχω ανάμεικτα συναισθήματα, δεν ξέρω αν πρέπει να είμαι χαρούμενος ή λυπημένος. Αποκτήσαμε πλεονέκτημα μετά την αποβολή του παίκτη του ΠΑΟΚ, όμως δεν καταφέραμε να το εκμεταλλευθούμε, γιατί κλείστηκε στην άμυνά του, ο αντίπαλός μας. Η σημερινή ισοπαλία είναι ένα καλό αποτέλεσμα, σε σύγκριση με την ήττα που κάναμε με τον Αστέρα. Το θετικό ήταν η παρουσία του κόσμου μας, που ήταν μαζί μας, αν και είχαμε πολλά αρνητικά αποτελέσματα τις τελευταίες μέρες».