Ένα γκολ του Σίσιτς έφτανε και… περίσσευε στον ΟΦΗ, ώστε να επικρατήσει με 1-0 του Εργοτέλη, στο κρητικό «clasico», που διεξήχθη στο «Θ. Βαρδινογιάννης», στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής της Super League.

Η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου ήταν ανώτερη από τους «κιτρινόμαυρους» στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και δίκαια πανηγύρισε τη νίκη, η οποία -σημειωτέον- είναι η πρώτη της στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αφήνοντας σε παθητικό ρόλο τον Εργοτέλη, ο οποίος πάντως έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 3’ με κεφαλιά του Γιοβάνοβιτς, η οποία πέρασε μόλις άουτ.

Στο 19′, ο ΟΦΗ απείλησε για πρώτη φορά, όταν ο Σουμπίνιο έπιασε ένα δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, βλέποντας τον Πίρσον να διώχνει σε κόρνερ.

Μάλιστα στην εξέλιξη της φάσης, ο Βραζιλιάνος άσος έκανε νέο σουτ, ωστόσο ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων ήταν και πάλι σε ετοιμότητα, απομακρύνοντας τον κίνδυνο για την εστία του.
Στη φάση του 30ου λεπτού όμως, ο Πίρσον δεν μπόρεσε να κάνει κάτι, κι έτσι είδε την εστία του να παραβιάζεται.

Μετά από σέντρα από δεξιά του Παπουλή, ο Σουμπίνιο πήρε την κεφαλιά και, ενώ η μπάλα πήγαινε προς την εστία, ο Σίσιτς με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ για τον ΟΦΗ.

Οι παίκτες του Εργοτέλη διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ του σκόρερ, ωστόσο το ριπλέι δεν τους δικαιώνει, αφού ο Τζούνιορ κάλυπτε τον μεσοεπιθετικό των «μελανόλευκων».

Στην επανάληψη, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τους γηπεδούχους πάντως να έχουν τον έλεγχο, χάνοντας δύο τρεις καλές ευκαιρίες για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους.

Η πρώτη ήταν στο 61′, όταν ο Σουμπίνιο έκανε ένα δυνατό σουτ από τα δεξιά και η μπάλα έφυγε δίπλα από την εστία του Πίρσον, ενώ η δεύτερη στο 85’, όταν ένα σουτ του Μάντζιου ανάγκασε τον Πίρσον να πέσει και να διώξει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Ενδιάμεσα, ο Εργοτέλης, ο οποίος δυσκολευόταν να βρει ανοιχτούς διαδρόμους προς την εστία του Κάρολ, απείλησε με ένα δυνατό σουτ του Τζούνιορ στο 74′, το οποίο πέρασε άουτ.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, αφού ο Παπουλής στο 90’ βγήκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα του Εργοτέλη, αλλά το πλασέ του ήταν κακό, με αποτέλεσμα το 1-0 να είναι το τελικό σκορ.

Κίτρινες: Καλαϊτζιτς, Κάρολ -Κουτσιανικούλης, Ολίσε