Δεν κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες η ΑΕΚ, καθώς ηττήθηκε με 1-0 το Σάββατο από τον -εντυπωσιακό φέτος- ΟΦΗ στο «Θ. Βαρδινογιάννης», για την 12η αγωνιστική της Super League.

Το γκολ που έκρινε το ματς το πέτυχε στο 52ο λεπτό ο Σεμέδο. Αξίζει να σημειωθεί ότι η «Ένωση» ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Βράνιες στο 88ο λεπτό για χτύπημα στον Μαρινάκη.

Mε αυτό το «τρίποντο» οι Κρητικοί έφτασαν τους 19 βαθμούς και αναρριχήθηκαν στην τρίτη θέση, ρίχνοντας την ΑΕΚ στην τέταρτη, όπου ισοβαθμεί πλέον με την ΑΕΛ.

TO ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τις εντυπώσεις αλλά και κάποιες μικροευκαιρίες που δημιούργησαν.

Ο ΟΦΗ μπήκε με επιθετικές διαθέσεις στο δεύτερο μέρος και στο 52΄ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Σεμέντο.

Ο άσος των Κρητικών πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή από τον Νέιρα, και, αφού απέφυγε τους αμυντικούς της Ένωσης, με όμορφο διαγώνιο σουτ νίκησε τον Μπάρκα με το 6ο φετινό του τέρμα.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν στη συνέχεια να ελέγξουν το ρυθμό του αγώνα και δεν άφησαν ανοιχτούς διαδρόμους προς την εστία τους, με αποτέλεσμα να μην κινδυνεύσουν με ισοφάριση.

Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ έμεινε με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Βράνιες στο 88΄ για αγκωνιά εκτός φάσης στον Μαρινάκη.

Κίτρινες: Τσιλιανίδης, Μαρινάκης – Παουλίνιο, Κρίστισιτς, Λιβάγια

Κόκκινες: 88′ Βράνιες

ΟΦΗ (Σίμος): Σωτηρίου, Γιαννούλης, Μπράουν, Μαρινάκης (90+2΄ Μαρινάκης) , Κοροβέσης, Σακόρ, Νέιρα, Τσιλιανίδης, Σεμέδο, Ναμπί (81΄ Κουτρουμπής), Μάνος (59΄ Φιγκεϊρέδο).

ΑΕΚ (Κωστένογλου): Μπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Οικονόμου, Γαλανόπουλος, Κρίστισιτς (78΄ Γιακουμάκης), Παουλίνιο (61΄ Αλμπάνης), Λόπεζ (83΄ Ντέλετιτς), Μάνταλος, Λιβάγια, Ολιβέιρα.