Νίκη, η οποία φέρει φαρδιά πλατιά την υπογραφή του Γιώργου Σαμαρά πέτυχε η Σέλτικ στην Μόσχα για τη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι «καθολικοί» με γκολ του Έλληνα διεθνούς στράικερ στο 90ο λεπτό, επικράτησαν την Τρίτη το απόγευμα με 3-2 σκορ της τοπικής Σπαρτάκ, μολονότι βρέθηκαν να χάνουν με 2-1 στις αρχές του β΄ημιχρόνου.

Το παιχνίδι στο «Λουζνίκι» της Μόσχας είχε συγκλονιστική εξέλιξη. Οι Σκωτσέζοι προηγήθηκαν με τέρμα του Χούπερ στο 12ο λεπτό, ωστόσο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με δύο γκολ του Εμενίκε στο 41’ και στο 48’ έφεραν το παιχνίδι… τούμπα.

Οι παίκτες της Σέλτικ ωστόσο δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Στο 71′ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2 με το αυτογκόλ του Ντμίτρι Κομπάροβ, ενώ στο 90’ έκαναν την ολική ανατροπή με την εξαιρετική κεφαλιά του Σαμαρά από το ύψος του πέναλτι.

Πάντως σημαντικό ρόλο στην έκβαση του ματς έπαιξε η αποβολή στο 62’ του Ινσαουράλδε, ο οποίος είδε απευθείας κόκκινη κάρτα (σ.σ.: ανέτρεψε ως τελευταίος παίκτης τον Γκάρι Χούπερ που έφευγε στην αντεπίθεση) αφήνοντας έτσι την Σπαρτάκ με παίκτη λιγότερο.

Το νικητήριο γκολ του Σαμαρά

Σπαρτάκ Μόσχας: Πεσιάκοφ, Παρέχα, Μακέεφ, Ντε Ζέου (66’ Μπριζγκάλοφ), Ράφαελ Καριόκα, Κάλστρο, Κομπάροφ, Άρι (87’ Κοζλόφ), Εμενίκε, ΜακΓκίντι (76’ Ντζούμπα)