Η καρδιά του πρωταθλητή «μίλησε» στο «Παλάου Μπλαουγκράνα», όπου ο Παναθηναϊκός, πραγματοποιώντας συγκλονιστική εμφάνιση, επικράτησε με 75-71 της Μπαρτσελόνα, κάνοντας το «break» στη σειρά των μεταξύ τους αγώνων, για τα προημιτελικά της Euroleague.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, έχανε με 10 πόντους στο ημίχρονο (28-38), ωστόσο, πραγματοποιώντας αντεπίθεση διάρκειας στο δεύτερο μέρος του ματς, κατάφερε να φύγει με τη νίκη από τη Βαρκελώνη, αποδεικνύοντας ότι είναι πολύ σκληρή για να πεθάνει.

Πλέον οι «πράσινοι», οι οποίοι έχουν τα δύο επόμενα παιχνίδια στην έδρα τους, θα προσπαθήσουν να νικήσουν τους «μπλαουγκράνα» την Τρίτη στο ΟΑΚΑ, για να κάνουν το 2-1 στις νίκες.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και σε αντίθεση με το πρώτο παιχνίδι προσπάθησε να «τρέξει» στον αιφνιδιασμό. Με μπροστάρη τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο δημιούργησε μια μικρή διαφορά (9-3) με τον Παναθηναϊκό να έχει σημειώσει μόνο ένα έμμεσο τρίποντο με τον Νικ Καλάθη. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με επτά πόντους (17-10) και να ελέγχουν τον ρυθμό.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως άρχισε το πρώτο, με τη Μπαρτσελόνα να ανεβάζει ρυθμό και με λέϊ-απ του Λάκοβιτς η διαφορά να φτάνει στους 12 (24-12). Οι παίκτες του Παναθηναϊκού δεν μπορούσαν να «ηρεμήσουν» τον ρυθμό με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν κι άλλο, φτάνοντας να προηγούνται με 28-12 με πρώτο βιολί τον Ν’Ντονγκ. Ο Νίκολας ήταν και πάλι εκείνος που κράτησε την επαφή του «τριφυλλιού» με το σκορ και με τρίποντο έκανε το 36-28. Ακολούθησαν δύο βολές του Χουάν Κάρλος Ναβάρο για να κλείσει το ημίχρονο στο +10 (38-28).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό και εκμεταλλευόμενος την αστοχία των παικτών της Μπαρτσελόνα κατάφερε να μειώσει αρχικά σε 46-39 και στη συνέχεια με τρίποντο του Δημήτρη Διαμαντίδη σε 46-42 βάζοντας φωτιά στο παιχνίδι.

Από εκείνη τη στιγμή ο Παναθηναϊκός δε σταμάτησε να βρίσκεται συνεχώς κοντά στο σκορ, περιμένοντας την κατάλληλη στιγμή για να χτυπήσει και να «πάρει» το παιχνίδι. Δύο βολές του Δημήτρη Διαμαντίδη έκαναν το 57-53 για να σημειωθεί στη συνέχεια και ένα τρίποντο του Ρομέιν Σάτο με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου για το 57-56.

Στην τέταρτη περίοδο οι «πράσινοι» με καλάθι του «Μπάτμαν» πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (57-58) μετά το αρχικό 2-3 του πρώτου δεκαλέπτου, «παγώνοντας» τους φιλάθλους των γηπεδούχων. Τα «mind-games» των Ισπανών έκαναν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχε προετοιμάσει πολύ καλά τους παίκτες του, οι οποίοι αγωνίζονταν με φοβερή ψυχραιμία και καθαρό μυαλό. Η λάθος επαναφορά του Ρούμπιο έφερε τη μπάλα στα χέρια του Σάτο, ο οποίος με τρίποντο έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στον Παναθηναϊκό (57-61), 8 λεπτά πριν το τέλος.

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού κατάφεραν να ξεφύγουν ακόμα και με έξι πόντους (62-68), συνεχίζοντας να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με τους παίκτες της Μπαρτσελόνα να ενδιαφέρονται περισσότερο στο πως θα προκαλέσουν παρά στο πως θα μειώσουν τη διαφορά. Η αντίδραση της Μπαρτσελόνα ήρθε τελικά από τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο με τρίποντο από τα 8 μέτρα για το 67-72, ενάμισι λεπτό πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Στα τελευταία 18,2 δευτερόλεπτα ο Δημήτρης Διαμαντίδης έκανε το 71-73 με μια βολή και αμέσως μετά ο Γιάκα Λάκοβιτς αστόχησε σε σουτ τριών πόντων για να μπει το κερασάκι στην τούρτα με κάρφωμα του Μάικ Μπατίστ (71-75)

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 38-28, 57-56, 71-75

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάντα, Ρούμπιο 6, Λάκοβιτς 5(1), Ναβάρο 19(3), Πέροβιτς 2, Βάσκεζ 11, Ινγκλς, Ν’Ντονγκ 10, Μόρις, Λόρμπεκ 7(1), Άντερσον 11(2), Γκριμάου.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 1, Περπέρογλου, Μπατίστ 14, Φώτσης 3, Σάτο 18(4), Νίκολας 10(1), Τσαρτσαρής 4, Διαμαντιδης 17(3), Βουγιούκας, Καλάθης 8(1), Καϊμακόγλου.