Με χατ-τρικ του Λιονέλ Μέσι η Αργεντινή κέρδισε 4-3 την Βραζιλία σε φιλικό αγώνα, που έγινε στο στάδιο Met Life του Νιού Τζέρσεϊ μπροστά σε 80.000 φιλάθλους.

Φιλικό παιχνίδι ανάμεσα στην Αργεντινή και την Βραζιλία δεν υπάρχει και αυτό επιβεβαιώθηκε για άλλη μια φορά από τα σκληρά μαρκαρίσματα και τις αποβολές των Μαρσέλο και Λαβέτσι στο τέλος του αγώνα λόγω αψιμαχίας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα, η Βραζιλία άνοιξε το σκορ στο 23ο λεπτό με τον Ρομούλο, μετά από γρήγορη εκτέλεση φάουλ και αφού έπιασε την άμυνα της Αργεντινής στον ύπνο.

Το γκολ αυτό ξύπνησε τους Αργεντίνους, που μέχρι εκείνη τη στιγμή ήταν υποτονικοί και με μπροστάρη τον Μέσι ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους.

Ο καλύτερος παίκτης του κόσμου «χτύπησε» στο 31ο και στο 34ο λεπτό στέλνοντας τις ομάδες στα αποδυτήρια με 2-1 υπέρ της Αργεντινής.

Η Αργεντινή ξεκίνησε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και έχασε μερικές καλές ευκαιρίες, αλλά η Βραζιλία ήταν αυτή που «μίλησε» πρώτη με τον Όσκαρ να ισοφαρίζει στο 56ο λεπτό και τον Χούλκ να δίνει προβάδισμα 3-2 στο 72ο λεπτό, μετά από λάθος του γκολκίπερ των «μπιανκοσελέστε».

Το παιχνίδι «άναψε» και η Αργεντινή βγήκε μπροστά να ανατρέψει το σκορ και κατάφερε να ισοφαρίσει με κεφαλιά του Φερνάντεζ μετά από κόρνερ του Κουν Αγκουέρο.

Το καλύτερο όμως το φύλαγε ο Μέσι για το τέλος, ο οποίος έκανε ένα σλάλομ από το κέντρο προς την περιοχή και λίγα μέτρα πριν το ημικύκλιο σούταρε με το αριστερό στο παραθυράκι και έγραψε το τελικό 4-3.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αργεντινή (Σαμπέλα): Ρομέρο, Ζαμπαλέτα, Γκαράι, Ροντρίγκεζ, Φερνάντεζ, Μασεράνο, Γκάγκο, Σόσα (61΄Γκουινάο), Μέσι, Ντι Μαρία (74΄Αγουέρο), Ιγκουαίν (88΄ Λαβέτσι)

Βραζιλία (Μενέσες): Ράφαελ, Μαρσέλο, Ράφαελ (80΄Ντανίλο), Ζουάν, Μπρούνο Ουβίνι, Όσκαρ (60΄Γκιλιάνο), Σάντρο, Ρομούλο (Κασεμίρο), Χουλκ, Νεϊμάρ, Νταμιάο (68΄Πάτο).

Επιμέλεια: Απόστολος Αγιοστρατίτης