Με το γκολ του Σέρχιο Ράμος στο El Clasico (έφτασε τα 75 τέρματα στην καριέρα του), η πρωτοπόρος της La Liga Ρεάλ, διατήρησε την διαφορά των έξι βαθμών από την Μπαρτσελόνα, καθώς οι πρωταθλητές Ευρώπης πήραν την ισοπαλία (1-1) στη Βαρκελώνη.

Ο Λουίς Σουάρες φαινόταν να έχει δώσει μία νέα πνοή στην κούρσα του τίτλου για την ομάδα του, σκοράροντας με τη συμπλήρωση 8 λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο. Στη συνέχεια Μέσι και Νεϊμάρ έχασαν τεράστιες ευκαιρίες αλλά ο καλός ο… καπετάνιος στη φουρτούνα φαίνεται.

Ο captain της Ρεάλ Σέρχιο Ράμος με άπιαστη κεφαλιά στο τέλος, επέκτεινε το αήττητο σερί της ομάδος της Μαδρίτης σε όλες τις διοργανώσεις, με τον «μαθητή» Ζινεντίν Ζιντάν να ξεπερνάει έτσι τον δάσκαλό του, Κάρλο Αντσελότι.

Ο τωρινός προπονητής της Ρεάλ και πρώην βοηθός του Αντσελότι στον πάγκο της Βασίλισσας, έφτασε πλέον τα 33 παιγνίδια αήττητος στο πρωτάθλημα και κυνηγάει πια το αήττητο των 34 αγώνων του Λίο Μπενάκερ, από τη σεζόν 1988-89.

Στο μεταξύ ο Σέρχιο Ράμος ανήρτησε στο Facebook πριν από λίγα λεπτά, τη φωτογραφία που βλέπετε, με τους συμπαίκτες του να γιορτάζουν στα αποδυτήρια του Καμπ Νόου το καθοριστικό αυτό τέρμα του, που κρατάει τη Ρεάλ σε απόσταση ασφαλείας από τους διώκτες της, στην κούρσα προς τον τίτλο.

Κάτω από τη φωτογραφία ο Ισπανός αναφέρει: Παίζουμε πάντα μέχρι το τέλος. Πάντα μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Και ο Πέπε όπως πάντα… πρώτη μούρη σε τέτοιες περιστάσεις, με τον Κριστιάνο να έχει πάρει πάλι μία σοβαρή πόζα, υφάκι που υιοθέτησε για πρώτη φορά σε πανηγυρισμό του μπροστά στην κάμερα, στο περασμένο νικηφόρο ντέρμπι με την Ατλέτικο (είχε σημειώσει χατ-τρικ).

Δεξιά ο Βραζιλιάνος Μαρσέλο (αυτός με το φουντωτό μαλλί(!)), από τους διακριθέντες της Ρεάλ, εμφανώς ικανοποιημένος δείχνει να το διασκεδάζει.

Επιμέλεια: Φάνης Επιτροπάκης