Me γκολ του Παντελή Καφέ η ΑΕΚ κατάφερε να επικρατήσει με 1-0 του Ηρακλή στο ΟΑΚΑ και να διπλασιάσει τις νίκες της στην Super League (σ.σ.: ο αγώνας της πρεμιέρας με τον Ολυμπιακό είχε αναβληθεί, λόγω των πυρκαγιών που έπληξαν την Αττική).

Ο αρχηγός της ΑΕΚ στο 14’, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Leonardo από τα δεξιά, πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με δυνατή κεφαλιά έκανε το 1-0.

Η Ένωση πάντως στο 21’ είχε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της, καθώς έχασε πέναλτι με τον Blanco. Ο Αργεντινός επιθετικός συγεκριμένα δεν μπόρεσε να νικήσει από τα 11 βήματα τον Kowalewski, ο οποίος έπεσε στη σωστή γωνία και απέκρουσε τη μπάλα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι από το 54’ η ομάδα του Dusan Bajevic αγωνιζόταν με 10 παίκτες, καθώς ο Scocco κλώτσησε τη μπάλα, μετά από υπόδειξη του Ντάκου, με αποτέλεσμα να δεχτεί τη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο 82’ η ομάδα της Θεσσαλονίκης έμεινε κι αυτή με παίκτη λιγότερο, μετά τη δεύτερη κίτρινή κάρτα που αντίκρισε ο Παπαζαχαρίας.

Η ΑΕΚ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο  με στόχο την επίτευξη ενός γρήγορου γκολ, το οποίος πέτυχε πριν συμπληρωθούν δεκαπέντε λεπτά αγώνα.

Στο 14’ συγκεκριμένα, μετά από κόρνερ του Leonardo o αρχηγός της Ένωσης, Παντελής Καφές με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Wojciech Kowalewski, κάνοντας το 1-0.

Επτά λεπτά αργότερα η Ένωση είχε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της και να σφραγίσει τη νίκη, καθώς Ντάκος έδωσε πέναλτι σε ανατροπή του Καφέ από τον Iacob.

Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Ismael Blanco, o ο οποίος νικήθηκε από τον Kowalewski, που έπεσε στη σωστή γωνία και απέκρουσε τη μπάλα.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης στη συνέχεια ισορρόπησε κάπως το παιχνίδι και στο 29’ ένα πολύ καλό σουτ του Dica πέρασε μόλις άουτ.

Στην επανάληψη και δη στο 54′ ο Scocco… υποχρέωσε την ομάδα του Bajevic να συνεχίσει τον αγώνα με δέκα παίκτες, καθώς σε διάστημα δύο λεπτών αντίκρισε δύο κίτρινες κάρτες.

Η πρώτη ήταν για μαρκάρισμα από πίσω στον Epstain (52΄) και η δεύτερη, γιατί κλότσησε την μπάλα σε υπόδειξη ενός φάουλ (54΄).

Παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα η Ένωση συνέχισε να έχει τα ηνία του αγώνα, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να πετύχει κι ένα δεύτερο γκολ.

Στο 82’ επήλθε και πάλι η αριθμητική ισορροπία, καθώς ο Ηρακλής έμεινε κι αυτός με 10 παίκτες, μετά τη δεύτερη κίτρινη κάρτα που αντίκρισε ο Παπαζαχαρίας.

Ο «γηραιός» ένα λεπτό πριν τη λήξη της αναμέτρησης έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει σε 1-1 και να «κλέψει» το βαθμό της ισοπαλίας, ωστόσο ο Saja εξουδετέρωσε το σουτ του Bojnak, κρατώντας το 1-0.

Κίτρινες: Καφές, Majstorovic, Scocco, Juanfran – Iacob, Παπαζαχαρίας, Παπαστεριανός

Κόκκινες: Scocco-Παπαζαχαρίας

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Άλβες, Μαϊστόροβιτς, Αραούχο, Χουανφράν, Καφές, Νέμεθ (51΄ Γκερέρο), Μάκος, Σκόκο, Λεονάρντο (66΄ Μαντούκα), Μπλάνκο (81΄ Γιάχιτς).

Ηρακλής (Όλεγκ Προτάσοφ): Κοβαλέφσκι, Μάρτος (70΄ Βούτσιας), Γιαννούλης, Κατσαμπής (31΄ λ. τρ. Παπαζαχαρίας), Λέκι, Παπαστεριανός, Ντιέ (58΄ Μπόσνιακ), Τουμά, Επστάιν, Nτίκα, Ιάκομπ.