Η πρώτη ομάδα που θα διεκδικήσει στον τελικό το τρόπαιο του Κυπέλλου Ελλάδας έγινε σήμερα γνωστή. Ο Άρης απέσπασε ισοπαλία 1-1 από την Καβάλα στο «Ανθή Καραγιάννη» και σε συνδυασμό με το 3-1 του «Κλεάνθης Βικελίδης»… σφράγισε το εισιτήριό και πέρασε στον τελικό της διοργάνωσης.

Οι «κίτρινοι» άνοιξαν το σκορ στο 44’ με τον Σέρχιο Κόκε, ενώ το 1-1 διαμόρφωσε στο 57’ ο Σέρζ Ντιέ.

Να θυμίσουμε ότι το δεύτερο ζευγάρι των ημιτελικών είναι αυτό μεταξύ του Παναθηναϊκού και του ΠΑΣ Γιάννινα. Οι «πράσινοι» στο πρώτο ματς επικράτησαν με 3-1.

Η Καβάλα ξεκίνησε το παιχνίδι πιο επιθετικά με στόχο να πετύχει ένα γρήγορο γκολ για να μπορέσει να ανατρέψει το σκορ του πρώτου αγώνα. Οι «Αργοναύτες» έφτασαν κοντά στο γκολ στο 26’, όμως ο Αράνο χάλασε τα σχέδια των Ορούμα και Ντουγκλάο.

Το ημίχρονο όδευε προς τη λήξη του και εκεί ο Άρης «χτύπησε». Στο 44’ ο Κόκε πλάσαρε τον Ιτάνζ και αφού ο τερματοφύλακας απέκρουσε η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι του Ισπανού και κατέληξε στα δίχτυα. Έτσι, η ομάδα του Έκτορ Ραούλ Κούπερ άνοιξε το σκορ.

Στο δεύτερο μέρος η Καβάλα παρατάχτηκε με δύο αλλαγές, αφού ο Άαντ Ντε Μος απέσυρε τους Μουρ και Ορούμα, βάζοντας στην ενδεκάδα τους Πετκάκη και Ιωάννου. Η Καβάλα κατάφερε στο 12ο λεπτό του δευτέρου μέρους να ισοφαρίσει με ένα εκπληκτικό γκολ του Σερζ Ντιέ, ο οποίος σούταρε έξω από την περιοχή και έστειλε τη μπάλα αρχικά στο δοκάρι και στη συνέχεια στο βάθος της εστίας του Σηφάκη.

Προς το τέλος η Καβάλα βγήκε μπροστά για να πετύχει και άλλα γκολ και έτσι δημιουργήθηκαν κενά στην άμυνά της. Στο 86’ ο Τζόνσον δεν κατάφερε να νικήσει τον Ιτανζ, ενώ στο 87’ ο Κόκε σημάδεψε το δοκάρι και στη συνέχεια πάλι ο Τζόνσον δεν μπόρεσε να πλασάρει τον Ιτάνζ.

Κίτρινες κάρτες:
Ιτάνζ, Ντουγκλάο, Ιωάννου, Ντιέ – Κάμπορα, Ναφτί, Αράνο

Καβάλα (Άαντ ντε Μος):
Ιτάνζ, Μουρ (46΄ Πετκάκης), Ντουγκλάο, Παβίσεβιτς, Οικονόμου, Θεοδωρέλης, Ντιέ, Ορούμα (46΄ Ιωάννου), Ρινκόν, Ονουάτσι, Γιάννου (67΄ Ντομπρασίνοβιτς).

Άρης (Έκτορ Ραούλ Κούπερ):
Σηφάκης, Νέτο, Αράνο, Νασούτι, Γκιάρο, Ναφτί, Πρίττας, Κάλβο, Μεριέμ (59΄ Χαβίτο), Κόκε (90+3΄ Νάτσο Γκαρσία), Κάμπορα (84΄ Τζόνσον).

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Έκτορ Ραούλ Κούπερ: «Είμαστε χαρούμενοι που πήραμε την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου. Ξεπεράσαμε έναν περίπλοκο αντίπαλο και γνωρίζαμε ότι θα είχαμε ένα δύσκολο παιχνίδι. Κάναμε ένα λάθος στο δεύτερο ημίχρονο που γυρίσαμε πίσω, γιατί μόνο εκεί δημιούργησε φάσεις ο αντίπαλος. Συν τοις άλλοις δεν εκμεταλλευτήκαμε 2-3 αντεπιθέσεις όπου θα μπορούσαμε να πετύχουμε κάποιο γκολ. Τα πράγματα εξελίχθηκαν έτσι όπως θέλαμε. Είχαμε πάθος και ενθουσιασμό. Είμαι χαρούμενος για την πρόκριση, αλλά και γιατί σήμερα ο σύλλογος έχει τα γενέθλιά του, καθώς επίσης και για τους οπαδούς για τη στήριξη που μας παρέχουν. Μακάρι να τελειώσουμε τη χρονιά με την κατάκτηση ενός κυπέλλου και θα κάνουμε μεγάλη προσπάθεια για να κατακτήσουμε.

Η ομάδα της Καβάλας πίεσε ψηλά στο δεύτερο ημίχρονο και είχε ευκαιρίες για κάποιο γκολ. Η δική μου ομάδα είχε όμως ένα δοκάρι και 2-3 ξεκάθαρες ευκαιρίες. Θεωρώ ότι ήμασταν ανώτεροι στα 180 λεπτά. Είμαι ικανοποιημένος διότι μετά το γκολ που δεχθήκαμε που ήταν ένα ψυχολογικό χτύπημα, δείξαμε εξυπνάδα και είχαμε τα ψυχικά αποθέματα για να αντιδράσουμε. Θα ήθελα βέβαια παραπάνω ψυχραιμία στις αντεπιθέσεις. Θα μπορούσαμε να είχαμε τελειώσει το παιχνίδι από τις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Αυτά τα παιχνίδια περιλαμβάνουν μεγάλη πίεση, γι’ αυτό μας έλειψε ηρεμία. Ήταν πολύ σημαντικό βέβαια το γκολ που πετύχαμε, καθώς άλλαξε την εξέλιξη του αγώνα».