Ένα συναρπαστικό παιχνίδι διεξήχθη στη Λάρισα, όπου η Ολύμπια επικράτησε με ένα πόντο 68-67 της ΑΕ στο ντέρμπι του «Κάμπου». Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα με κορυφαίο τον Μάρλον Κινγκ, που σημείωσε 17 πόντους έφτασε τους 16 βαθμούς στο πρωτάθλημα, αφήνοντας την ΑΕ Λάρισας στην προτελευταία θέση με 14 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι από νωρίς πήραν κεφάλι στο σκορ και προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 26-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, με επί μέρους σκορ 10-2 η διαφορά εκτοξεύθηκε στο 36-17, για να κλείσει στο ημίχρονο στο +20 (48-28).

Στο δεύτερο μισό η αναμέτρηση πήρε άλλο χαρακτήρα. Η Λάρισα του Βαγγέλη Αλεξανδρή με υποδειγματική άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση ροκάνισε τη διαφορά, φτάνοντας στο τέλος της τρίτης περιόδου στο 55-48. Στην τέταρτη περίοδο η ΑΕΛ με σερί 12-0 προηγήθηκε 60-55, ανατρέποντας τα δεδομένα του αγώνα.

Ωστόσο, η Ολύμπια δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Ο Μάρλον Κινγκ πήρε πάνω του τους γηπεδούχους και τους έδωσε το προβάδισμα με 64-63. Στο τέλος, το παιχνίδι μεταφέρθηκε στις γραμμές των ελευθέρων βολών, όπου η Ολύμπια επικράτησε με 68-67.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 48-28, 55-48, 68-67

Ολύμπια Λάρισας (Γιώργος Μπαρτζώκας): Καστλ 5 (1), Κινγκ 17 (2), Σούλτσε 5, Σιγκούνας 7 (1), Μπέλσερ 2, Μπατής 14 (1), Αριγκμπάμπου 8, Κολόκας 6 (2), Καραποστόλου 4, Παπαϊωακείμ.

ΑΕ Λάρισας (Βαγγέλης Αλεξανδρής): Μέχια 19 (1), Ζάρας 7 (1), Κόμματος 15 (1), Αποστολίδης 4, Παπανικολάου, Λαμπρόπουλος 5 (1), Τσαϊρέλης, Λάππας 4 (1), Φράνσις 13.