Σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ επικράτησε 3-2 του Παναθηναϊκού, στο άδειο ΟΑΚΑ. Οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν 2-0 στο πρώτο ημίχρονο, με γκολ των Αραβίδη και Πλατέλλα, ενώ ο Παναθηναϊκός απάντησε με τους Δώνη και Μπερίσα. Το τελικό 3-2 διαμόρφωσε ο Ντακόλ.

Το ντεμπούτο του με τον Παναθηναϊκό, έκανε ο Σωτήρης Νίνης, ενώ δοκάρια είχαν οι Ρισβάνης και Μπεργκ. Για την ΑΕΚ αποχώρησε τραυματίας ο Πέτρος Μάνταλος, λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, έπειτα από σκληρό μαρκάρισμα του Λαγού.

Οι Γιάννης Αλαφούζος και Δημήτρης Μελισσανίδης παρακολούθησαν την αναμέτρηση από το ίδιο μπουθ, ενώ μαζί τους βρέθηκε και ο Ντούσαν Μπάγεβιτς.

Ο Παναθηναϊκός στην αρχή του αγώνα είχε την υπεροχή, αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει την ΑΕΚ. Η Ένωση από την άλλη, σταδιακά πήρε μέτρα στο γήπεδο και βρήκε τον τρόπο να προηγηθεί.

Στο 29’ ο Μπαρμπόσα γέμισε από τα αριστερά και ο Αραβίδης πέτυχε το 1-0. Ο Παναθηναϊκός στο 34’ άγγιξε την ισοφάριση, όμως ο Ρισβάνης έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Έτσι, η ΑΕΚ βρήκε τρόπο να σκοράρει ξανά και να πάρει προβάδισμα δύο γκολ. Ο Πλατέλλας με φανταστική ενέργεια σκόραρε στο 36’, ενώ τρία λεπτά μετά ο Τριανταφυλλόπουλος έδιωξε στην γραμμή και γλίτωσε τον Παναθηναϊκό.

Στο δεύτερο μέρος το «τριφύλλι» χρειάστηκε λιγότερο από δέκα λεπτά για να ισοφαρίσει. Στο 47’ ο Δώνης μείωσε, ενώ στο 55’ ο Μπερίσα πέτυχε το 2-2. Το τελικό 3-2 υπέρ της ΑΕΚ διαμόρφωσε στο 67’ ο Ντακόλ με κοντινή προβολή.

Μέχρι το τέλος του αγώνα καταγράφηκαν αρκετές ευκαιρίες, ωστόσο ο Παναθηναϊκός «κόλλησε» στον Ανέστη, ενώ η ΑΕΚ δεν είχε καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια. Έτσι, το 3-2 έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα.

AEK (Τραϊανός Δέλλας):
Ανέστης, Πεταυράκης (77΄Γροντής), Λαμπρόπουλος (68’ Σαρρής), Κολοβέτσιος (86’ Τζανετόπουλος), Μπακάκης (86’ Σβάρνας), Κορδέρο (77’ Φαγέ), Ανάκογλου (68’ Ρόβας), Μάνταλος (45’ Ντακόλ), Μπαρμπόσα (70’ Μπρέσεβιτς), Πλατέλλας (59’ Ζόριτς), Αραβίδης (59’ Ντούνης).

Παναθηναϊκός (Γιάννης Αναστασίου):
Κοτσόλης, Χουχούμης, Σίλντενφελντ, Ρισβάνης, Μπούρμπος, Τριανταφυλλόπουλος, Λαγός, Μπούι, Ντίνας, Κλωναρίδης, Πέτριτς

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν: Στιλ, Νάνο, Κουτρουμπής, Μέντες, Σπυρόπουλος, Δώνης, Μπαϊράμι, Νίνης, Σταματάκης, Μπερίσα, Μπεργκ