Σπουδαία νίκη μέσα στο Τελ Αβίβ επί της Μακάμπι με σκορ 78-77 πέτυχε ο Ολυμπιακός, ο οποίος στοχεύει στην πρόκρισή του στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας. Οι «ερυθρόλευκοι» πανηγύρισαν τη δεύτερη νίκη τους στο Top-16, ενώ υποχρέωσαν την «ομάδα του λαού» στην 4η ήττα της.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Βασίλης Σπανούλης, ενώ στη συνέχεια η Μακάμπι έχασε δύο επιθέσεις για να σκοράρει. Ο Παπανικολάου στη συνέχεια αστόχησε σε δύο βολές, ενώ στα 3,5” οι γηπεδούχοι δεν πρόλαβαν να βγάλουν επίθεση.

Ο «V-Span» τελείωσε το ματς με 24 πόντους, ενώ 16 πέτυχε ο Πρίντεζης. Ο Γκιόργκι Σερμαντίνι απέναντι στην παλιά του ομάδα είχε 9 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός είχε εξαιρετική απόδοση στην αρχή του αγώνα και είχε εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας στο πρώτο δεκάλεπτο (5/9 τρίποντα, 6-11 δίποντα, 3/4 βολές). Μόλις στο 4ο λεπτό η διαφορά είχε ανέβει στους +9 πόντους (16-7), ενώ λίγο πριν τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου εκτοξεύτηκε στους +14 (16-30).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έπεσε επιθετικά, αλλά με καλή άμυνα πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 44-33. Στην τρίτη περίοδο οι ρόλοι αντιστράφηκαν, καθώς η έλλειψη διάρκειας του Ολυμπιακού σε άμυνα και επίθεση χάρισε στους γηπεδούχους την ανατροπή. Με επιμέρους σκορ 14-6 και κορυφαίο τον Τζέιμς (7π.) η Μακάμπι μείωσε στο 25΄σε 47-50, ο Σερμαντίνι γλίτωσε προς στιγμή τον Ολυμπιακό από τα χειρότερα (49-55), αλλά η αντικατάσταση του Γεωργιανού σέντερ από τον Χάινς λίγο έλειψε να φέρει την καταστροφή.

Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν τον έλεγχο των ριμπάουντ, η άμυνα δε λειτουργούσε και αρχικά ο Λάντεσμπεργκ από τα 6.75 μείωσε σε 54-55, για να προσπεράσει στο 27΄η Μακάμπι μετά από ώρα με 56-55. Οι ισραηλινοί δεν κατέβασαν ταχύτητα και με επιμέρους σκορ 6-2 μπήκαν στην τελευταία περίοδο στο +5 (62-57). Με 3/3 τρίποντα στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου και ένα καθοριστικό καλάθι του Σερμαντίνι βοήθησαν τον Ολυμπιακό να τρέξει σερί 8-0 και να ανακτήσει το προβάδισμα με 68-62 στο 33′.

Στο τέλος η ψυχραιμία του Σπανούλη και του Χάινς κράτησαν τον Ολυμπιακό μέσα στο παιχνίδι για να γράψει ο αρχηγός στα 51” το 78-77 υπέρ των «ερυθρολεύκων», ενώ οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν στη συνέχεια να πετύχουν το καλάθι που θα τους έδινε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-30, 33-44, 62-57, 77-78.