Μεγάλη νίκη με 58-51 στην Πυλαία επί του ΠΑΟΚ πέτυχε ο Πανιώνιος σε παιχνίδι για την 4η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των ανδρών. Αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική νίκη του στο πρωτάθλημα για τους «κυανέρυθρους» που δείχνουν ικανοί να διεκδικήσουν θέση στην πρώτη τετράδα της κανονικής περιόδου.

Από την άλλη, ο «Δικέφαλος του Βορρά» προκάλεσε προβληματισμό, αφού γνώρισε την τρίτη ήττα του και δεύτερη εντός έδρας.

Ο Πανιώνιος μπήκε με τον χειρότερο τρόπο στον αγώνα, αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ με 7-2, ωστόσο στη συνέχεια πήρε ένα μικρό προβάδισμα το οποίο διατήρησε ακόμα και στην τρίτη περίοδο, όταν πέτυχε μόλις ένα καλάθι εντός πεδιάς.

Στο διάστημα αυτό ο ΠΑΟΚ πλησίασε σε 40-39, αλλά έχασε πάρα πολλές ευκαιρίες να περάσει μπροστά στο σκορ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση, ξέφυγαν 52-43 και πήραν μία σημαντική εκτός έδρας νίκη.