Μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 74-60 επί του ΠΑΟΚ πέτυχε ο Πανελλήνιος. Η πολύ καλή εμφάνιση που πραγματοποίησαν οι “Ολυμπιονίκες” σε συνδυασμό με τη μεγάλη αστοχία των παικτών του “δικεφάλου του Βορρά”, οι οποίοι είχαν 9/30 σουτ δύο πόντων και 7/34 τρίποντα, έφεραν το τελικό αποτέλεσμα και άφησαν την ομάδα της Θεσσαλονίκης, χωρίς νίκη στην έδρα της για δεύτερο παιχνίδι.

Για τους νικητές κορυφαίοι ήταν οι Νιούλεϊ και Γκράντι με 20 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην αντίπερα όχθη το σκοράρισμα… τράβηξαν οι Ουέσον με 16 και Χαρίσης με 12 πόντους.

Ο Πανελλήνιος πήρε κεφάλι στο σκορ από το πρώτο δεκάλεπτο, χάρη στην κυριαρχία του Όστοϊτς, κάτω από τα δύο καλάθια, κερδίζοντας με το τέλος της περιόδου 23-18. Ο ΠΑΟΚ πίεσε στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 36-33.

Στο τρίτο η καλή άμυνα των φιλοξενούμενων και ο επιθετικός οίστρος του Νιούλεϊ εκτόξευσαν τη διαφορά στο +18 υπέρ του Πανελλήνιου, με σκορ 62-44. Στο τελευταίο μέρος του αγώνα ο Πανελλήνιος δε συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα και έφτασε στην τελική επικράτηση με 74-60.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 33-36, 44-62, 60-74

ΠΑΟΚ (Αργύρης Πεδουλάκης): Ουέσον 16 (1), Καυκής, Χαρίσης 12 (1), Βασιλειάδης 8 (2), Κυρίτσης 2, Τσιάρας, Ντιαρά 10 (2), Γκρέγκορι 7 (1), Σίμτσακ, Τομάσεβιτς 5.

Πανελλήνιος (Ηλίας Ζούρος): Όστοϊτς 9, Παπαμακάριος 3 (1), Καλαϊτζίδης, Καλαϊτζής 7 (1), Γκράντι 18 (3), Νιούλεϊ 20 (1), Νάτζφεϊ 5 (1), Γκόλεματς 9, Ραντένοβιτς 3 (1).