Σε ένα επεισοδιακό ματς που κανείς δεν ήξερε αν θα ολοκληρωθεί, λόγω των δυσμενών καιρικών συνθηκών που επικρατούν στην Κέρκυρα, ο ΠΑΣ Γιάννινα επιβλήθηκε με 2-0 της ομώνυμης ομάδας, στο ΕΑΚ, που θύμιζε πισίνα, εξαιτίας της συνεχούς βροχόπτωσης.

Ο «Άγιαξ» της Ηπείρου άνοιξε το σκορ στο 49΄με τέρμα του Λίλα, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από τον Ντε Βινσέντι στο 63′. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο από το 58΄, λόγω αποβολής του Πάντου.

Κάτω από πολύ άσχημες καιρικές συνθήκες (δυνατή βροχή και σφοδρός αέρας) και με 20 λεπτά καθυστέρηση, ξεκίνησε ο αγώνας και πριν συμπληρωθεί το μισάωρο (28′) ο διαιτητής Κομίνης αναγκάστηκε να τον διακόψει προσωρινά.

Ένα καλό σουτ του Λεόν στο 16′, που πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Φεγκρούς, ήταν ό,τι καλύτερο σημειώθηκε στο διάστημα αυτό.

Όταν άρχισε και πάλι το ματς, οι κινήσεις των παικτών γίνονταν με πολλή δυσκολία και μοιραία τα λάθη ήταν πολλά και οι φάσεις ελάχιστες. Στο 37′ και από σέντρα του Ζουμπουλάκη η κεφαλιά του Τσοκάνη έφυγε ελάχιστα άουτ, στην καλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους.

Με το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου (48′) και σε έναν πολύ κακό αγωνιστικό χώρο, ο ΠΑΣ άνοιξε το σκορ με σουτ του Λίλα.

Στη συνέχεια ο ΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του και βρέθηκε και με αριθμητικό πλεονέκτημα στο 56′, όταν αποβλήθηκε ο Πάντος με 2η κίτρινη κάρτα, ωστόσο δέχθηκε και δεύτερο γκολ στο 63′.

Σε σουτ του Τσουκαλά η μπάλα κόλλησε μέσα στην περιοχή στη λάσπη που είχε δημιουργηθεί από τη βροχή, ο Βίλα προσπάθησε να τη στείλει στα δίχτυα, αλλά ο Έντερ την σταμάτησε πάνω στη γραμμή.

Εντούτοις ο Ντε Βινσέντι που ήταν κοντά στη φάση πήρε το «ριμπάουντ» και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Στο 68′ η Κέρκυρα είχε δοκάρι με τον Μπάρκογλου και ουσιαστικά εκεί ολοκληρώθηκαν οι προσπάθειές της για να μπει εκ νέου στο ματς.

Ο πολύ κακός αγωνιστικός χώρος δεν τη βοηθούσε στην ανάπτυξη, τα λεπτά κύλησαν και στο τέλος ο «Άγιαξ» της Ηπείρου πήρε το «τρίποντο» που τον ανέβασε βαθμολογικά, ενώ από την πλευρά της η ομάδα του Ακη Μάντζιου συμπλήρωσε επτά διαδοχικά ματς χωρίς νίκη.