Σε ένα αγώνα που στιγματίστηκε από ρίψεις αντικειμένων των οπαδών της ΑΕΚ και διεκόπη, μέχρι την ώρα που εκκενώθηκε των κλειστό των Πατησίων, ο Ολυμπιακός επικράτησε 95-75 της Ένωσης και παρέμεινε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α1.

Η ΑΕΚ έδωσε στο παιχνίδι γρήγορο ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο και με τα τρίποντα των Παπανικολάου και Τόμπσον προηγήθηκε 17-11. Ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα με επιμέρους σκορ 12-3, έκλεισε την περίοδο προηγούμενος με 20-23. Η ΑΕΚ ξεκίνησε με όρεξη και την δεύτερη περίοδο και πήρε πάλι το προβάδισμα, χάρη στα τρίποντα των Ταπούτου και Χατζή. Οι «ερυθρόλευκοι» με τον Μπουρούση να σκοράρει πέτυχαν σερί 8-0 και βρέθηκαν στο +3 (37-34), ενώ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το φωτεινό πίνακα να δείχνει 41-41.

Ο Ολυμπιακός στην τρίτη περίοδο εκμεταλλεύτηκε τη φροντ λάιν του και μπήκε σε τροχιά… νίκης. Μπουρούσης, Βούισιτς και Βασιλόπουλος φόρτωσαν τα καλάθι της ΑΕΚ, ενώ ένα τρίποντο του Χαλπερίν στο 28’ έδωσε προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» με 65-50, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 70-54.

Εννέα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα το παιχνίδι διεκόπη, λόγω τις ρίψεις αντικειμένων των οπαδών της ΑΕΚ. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια και το παιχνίδι άρχισε μετά από μισή ώρα και αφού το γήπεδο είχε εκκενωθεί. Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια διατήρησε το προβάδισμα και έφτασε στη νίκη με το τελικό 95-75.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 41-41, 54-70, 75-95

ΑΕΚ (Κώστας Φλεβαράκης): Κυριακόπουλος, Ταπούτος 3 (1), Βασιλόπουλος, Παπανικολάου 13 (1), Τόμπσον 13 (3), Χατζής 20 (2), Δορκοφίκης 7 (2), Κίκερπιλ 5 (1), Μπράιαντ 7, Άντερσεν 5, Νέμεθ 2.

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 3 (1), Πελεκάνος 5 (2), Πρίντεζης 8, Βούιτσιτς 14, Μιλόσεβιτς 2, Μπουρούσης 25 (3), Χαλπερίν 7 (1), Γκριρ 7 (1), Έρτσεγκ 6 (1), Βασιλόπουλος 8 (2), Τεόντοσιτς 10 (1).