Ο ΟΦΗ έβαλε τέλος στο αήττητο σερί των 10 αγωνιστικών της Skoda Ξάνθης, καθώς επιβλήθηκε με 1-0 των Ακριτών στο «Θ. Βαρδινογιάννης», στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Super League.

To γκολ που έκρινε το παιχνίδι και χάρισε το πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου πέτυχε στο 36΄ο Λεωνίδας Καμπάνταης, ο οποίος πέρασε στον αγωνιστικό χώρο μόλις στο 6’ στη θέση του τραυματία Μάντζιου.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι «μελανόλευκοι» μετά τη σημερινή τους νίκη έφτασαν τους 29 βαθμούς και έπιασαν τη σημερινή τους αντίπαλο στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας.

Οι Ακρίτες μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα και με τους Μαρσελίνιο (9`, 20`), Πόι (15`) και Μαρκόφσκι (18`) απείλησαν τον Βεζυρίδη που αποσόβησε τον κίνδυνο.

Μετά το 25λεπτο, οι παίκτες του Αναστόπουλου ισορρόπησαν τον αγώνα και με τον Καλαΐτζιτς στο 35` έφτασαν κοντά στο γκολ, αλλά ο Βιβιανί μπλόκαρε την μπάλα.

Δύο λεπτά αργότερα όμως, ο Καμπάνταης βρέθηκε στο ύψος της μικρής περιοχής και δεν δυσκολεύθηκε να ανοίξει το σκορ για τους Κρήτες, που κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια, όντας μπροστά στο σκορ.

Στο δεύτερο 45λεπτο, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να «κλειδώσουν» τη νίκη, καθώς οι Καλαΐτζιτς (63`) και Παπουλής (66`) δεν μπόρεσαν διπλασιάσουν τα τέρματα του ΟΦΗ.

Αντίθετα, στο 68` η Ξάνθη έφτασε κοντά στην ισοφάριση, αλλά το εντυπωσιακό σουτ του Εντιμάρ έστειλε την μπάλα στη συμβολή των δοκών του Βεζυρίδη.

Στο τελευταίο 20λεπτο, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν ασφυκτικά για το γκολ της ισοφάρισης, όμως δεν ήταν ουσιαστικοί στην τελική προσπάθεια, με αποτέλεσμα ο ΟΦΗ να πάρει τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.