Με το δεξί ξεκίνησε ο Γιώργος Καλαφατάκης την προπονητική του καριέρα στον ΠΑΟΚ. Ο “Δικέφαλος του Βορρά” επικράτησε με 77-70 της Ολύμπιας Λάρισας στην “Πυλαία” σε παιχνίδι για την 7η αγωνιστική της Α1 του μπάσκετ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 9-0. Η Ολύμπια αντέδρασε άμεσα και με σουτ έξω από τη γραμμή των 6.25μ. κάλυψε τη διαφορά και προηγήθηκε με 17-16, ενώ το σκορ έκλεισε στο πρώτο δεκάλεπτο με 24-24. Η ομάδα της Λάρισας συνέχιζε να προηγείται στο σκορ, πηγαίνοντας στο τέλος του ημιχρόνου μπροστά στο σκορ με 37-44.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ένα σερί 10-0 του ΠΑΟΚ, με πρώτα… βιολιά του Χαρίση και Ντιαρά, άλλα ξε και πάλι τις ισορροπίες και οδήγησε του Θεσσαλονικείς στο τέλος της περιόδου με 60-53. Στο τέλος η Ολύμπια πλησίασε στο σκορ και μείωσε σε 66-65, αλλά ένα γκολ-φάουλ του Βασιλειάδη 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος “κλείδωσε” τη νίκη στους γηπεδούχους, οι οποίοι επικράτησαν με 77-70.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 37-44, 60-53, 77-70

ΠΑΟΚ (Γιώργος Καλαφατάκης): Ουέσον 5 (1), Δεμερτζής, Χαρίσης 15 (3), Βασιλειάδης 25 (2), Κυρίτσης 5, Τσιάρας 3 (1), Ντιαρά 14 (3), Μουλαομέροβιτς 3, Γκρέγκορι 2, Σίμτσακ 1, Τομάσεβιτς 4, Μαρμαρινός.

Ολύμπια Λάρισας (Γιώργος Μπαρτζώκας): Καστλ 4, Κινγκ 16 (4), Σούλτσε 10 (2), Μπέλσερ 9 92), Γιαννουλάκος, Μπατής 9 (2), Αριγκμπάμπου 2, Κολώκας 10, Κούρτοβιτς, Παπαϊωακείμ 10.