Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του Πανιώνιου από το κλειστό της Νεάπολης επί της Ολύμπια Λάρισας, της οποίας επικράτησε με 82-78 στο φινάλε της Α1 μπάσκετ ανδρών.

Η ομάδα του Τριφούνοβιτς τερμάτισε στην έκτη θέση της κανονικής περιόδου και έτσι θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας στα πλέι οφ τον Άρη.

Από την ομάδα της Νέας Σμύρνης, το… κουπί στο σκοράρισμα τράβηξαν ο Γιάννης Καλαμπόκης και ο Δήμος Νιτκούδης που είχαν 24 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Στον αντίποδα, από την ομάδα της Θεσσαλίας, η οποία αξίζει να σημειωθεί ότι αγωνίστηκε σε αυτή την αναμέτρηση με επτά παίκτες διακρίθηκαν οι Μπέσλερ με 24 πόντους και οι Μπατής και Καραποστόλου, που πέτυχαν αμφότεροι από 19.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα, ο Πανιώνιος είχε το προβάδισμα, ωστόσο οι Λαρισαίοι με ένα σερί 15-4 κατάφεραν να προηγηθούν με 22-18.

Στη δεύτερη περίοδο, οι «πορτοκαλί» με τους Καραποστόλου και Μπατή να σκοράρουν… κατά ρυπάς πήραν προβάδισμα 11 πόντων (46-35).

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης όμως στο τρίτο δεκάλεπτο κατάφερε να αντιδράσει, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα (50-50), ωστόσο η Ολύμπια ήταν και πάλι πιο ψύχραιμη, ανακτώντας το προβάδισμα στο τέλος της περιόδου (58-54).

Στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι εκτόξευσαν τη διαφορά στο σκορ στο +11 (65-54), ωστόσο οι «κυανέρυθροι» δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη.

Με αντεπίθεση διαρκείας, η ομάδα του Αλεξάντερ Τριφούνοβιτς μείωσε αρχικά στους επτά τη διαφορά στο σκορ (75-68), ενώ στη συνέχεια με ένα επιμέρους 12-2, πήρε το προβάδισμα στο σκορ, το οποίο κράτησε μέχρι τέλους.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 22-18, 46-35, 58-54, 78-82

Ολύμπια Λάρισας (Γιώργος Μπαρτζώκας): Σούλτζε 3 (1), Μπέλσερ 24 (7), Γιαννουλάκος, Μπατής 19 (2), Κολώκας 7, Καραποστόλου 19 (4), Παπαϊωακείμ 6.

Πανιώνιος (Αλεξάντερ Τριφούνοβιτς): Ξανθόπουλος 5 (1), Μίτσοφ 6, Γεωργαλής 2, Ντικούδης 15, Καλαμπόκης 24 (5), Μάιλς 10, Ραΐσεβιτς 9 (1), Κένταλ, Γιαννούλης 11.