Πραγματοποιώντας μεγαλειώδη εμφάνιση ο Ολυμπιακός κατάφερε να «αποδράσει» με νίκη-χρυσάφι από τη Βιτόρια.

Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη επικράτησε με 89-85 της Κάχα Λαμποράλ στη Βιτόρια, στην πρεμιέρα των ομίλων του TOP «16» της Euroleague και πλέον είναι το απόλυτο φαβορί για την κατάληψη της πρώτης θέσης του ομίλου του.

Πρώτος σκόρερ για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ο Τσίλντρες με 21 πόντους, ενώ εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι Μπουρούσης και Κλέιζα (18π. αμφότεροι).

Η ομάδα του Πειραιά ήταν εξαιρετική στα πρώτα λεπτά του αγώνα, προηγήθηκε με 13 πόντους διαφορά (21-8) στο 7’, ωστόσο οι γηπεδούχοι με ένα επιμέρους σκορ 10-4 κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο -7 (25-18).

Η ομάδα του Ιβάνοβιτς στο δεύτερο δεκάλεπτο συνέχισε να ροκανίζει τη διαφορά και στο 13′ ο Χέρμαν μείωσε σε 26-25.

Εντούτοις σε εκείνο το σημείο οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν και πάλι… γκάζι, εκτοξεύοντας τη διαφορά και πάλι σε διψήφιο αριθμό (44-33) για ολοκληρωθεί τελικά το πρώτο ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους στο +6 (45-39).

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός δεν είχε διάρκεια σε άμυνα και επίθεση κι έτσι οι οι Βάσκοι χάρη σε τρεις τρίποντες «βόμβες» του Σαν Εμετέριο πέρασαν μπροστά στο σκορ με 59-54 στο 26′.

Η ομάδα του Γιαννάκη στη συνέχεια σοβαρεύτηκε και κατάφερε να κλείσει την περίοδο, όντας με δύο πόντους μπροστά (65-63).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο αναμέτρησης, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι να… μιλήσει ο Γιάννης Μπουρούσης. Ο Έλληνας σέντερ με πέντε διαδοχικούς πόντους του (1 τρίποντο) συνέβαλε ώστε ο Ολυμπιακός να ξεφύγει στο 38′ με 84-77, ενώ Τσίλντρες από τα 6.25 και Τεόντοσιτς με λέι απ οικοδόμησαν και πάλι μία διαφορά ασφαλείας ένα λεπτό πριν τη λήξη (89-79).

Με τον χρόνο να μην είναι αρκετός για την Κάχα Λαμποράλ οι «ερυθρόλευκοι» μπορεί να χαλάρωσαν και πάλι, αλλά το σφύριγμα της λήξης τους βρήκε να πανηγυρίζουν μία σπουδαία νίκη με 89-85.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 39-45, 63-65, 85-89

Κάχα Λαμποράλ (Ιβάνοβιτς): Ρίμπας, Ντιν 2, Σινγκλετάρι, Χουέρτας 23 (1), Ελιάχου 8, Τελέτοβιτς 18 (4), Σαν Εμετέριο 20 (3), Σπλίτερ 10, Ίνγκλις 2, Χέρμαν 2.

Ολυμπιακός (Γιαννάκης): Παπαλουκάς 4, Πεν 3 (1), Τσίλντρες 21 (3), Βούισιτς 4, Μπουρούσης 18 (2), Χαλπερίν, Κλέιζα 18, Μαυροκεφαλίδης 3, Τεόντοσιτς 14 (1), Σχορτσανίτης 4.