Μετά από πέντε παιχνίδια μακριά από τις νίκες, η Καβάλα επέστρεψε στις επιτυχίες.

Ο Άαντ Ντε Μος, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του στον πάγκο των «αργοναυτών», είδε την ομάδα του να επικρατεί με 1-0 του ΠΑΣ Γιάννινα, για την 21η αγωνιστική της Super League, και έτσι να ξεφεύγει από το γκρουπ των τελευταίων θέσεων.

Το γκολ που χάρισε τη νίκη στην Καβάλα προήλθε από τα πόδια του Ηλία Κώτσιου, ο οποίος… άθελά του στο 22’ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, καταφέρνοντας να κυριαρχήσουν στον «βαρύ», λόγω της συνεχούς βροχής, αγωνιστικό χώρο του «Ανθή Καραγιάννη».

Η πρώτη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι πάντως ανήκε στην ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου, η οποία στο 11΄ απείλησε με κεφαλιά του Σαιτιώτη, που ωστόσο πέρασε άουτ.

Δέκα λεπτά αργότερα, στην πρώτη ουσιαστικά επίσκεψή τους στα καρέ του Ελευθερόπουλου, οι «αργοναύτες» ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ.

Ο Ορούμα εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Μουρ πήρε την κεφαλιά-ψαράκι και η μπάλα χτύπησε στο πόδι του Κώτσιου, ο οποίος άθελά του έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ελευθερόπουλου.

Στη συνέχεια ο «Άγιαξ» της Ηπείρου κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι, φθάνοντας μάλιστα μία ανάσα από το 1-1 στο 31’, όταν ο ο Σίσιτς σέντραρε, ο Σαϊτιώτης πήρε την κεφαλιά, ωστόσο σαν «από μηχανής θεός» ο Μουρ έδιωξε την μπάλα πάνω στη γραμμή.

Η τελευταία καλή φάση στο παιχνίδι σημειώθηκε στο 41΄, όταν ο Ελευθερόπουλος απέκρουσε με δυσκολία το δυνατό σουτ του Ντιέ, σώζοντας την εστία του από βέβαιη παραβίαση.

Στην επανάληψη, ο ΠΑΣ μπήκε αποφασισμένος να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης, χάνοντας πολύ καλή ευκαιρία στο 52΄, με ένα σουτ του Μαϊστόροβιτς, που απέκρουσε όμως εντυπωσιακά ο Ιτάνζ.

Ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων φώναξε «παρών» και στο 67΄, όταν με εντυπωσιακό τρόπο απέκρουσε την καρφωτή κεφαλιά του Κούσα.

Μετά το 75΄ η Καβάλα κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι, που κύλησε χωρίς να αλλάξει το σκορ, κι έτσι ο Άαντ Ντε Μος συνόδεψε με νίκη το ντεμπούτο του στον πάγκο της μακεδονικής ομάδας, η οποία ολοκλήρωσε με δέκα παίκτες, καθώς στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Σμολάρεκ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Κίτρινες: Ντομπρασίνοβιτς – Σαϊτιώτης

Κόκκινες : 90+2΄ Σμολάρεκ (2η κίτρινη)

Καβάλα (Ααντ Ντε Μος): Ιτάνζ, Μουρ, Σιόντης, Ορούμα (63΄ Σμολάρεκ), Μεντί (71΄ Ρινκόν), Ντικρόκ, Γκβοζντένοβιτς, Σουλτανίδης (55΄ Ντομπρασίνοβιτς), Φερέιρα, Ντιέ, Ονουάτσι.

ΠΑΣ Γιάννινα (Νίκος Αναστόπουλος): Ελευθερόπουλος, Ντάσιος, Κούσας, Κώτσιος, Μιχαλόπουλος (78΄ Ρόβας), Μενδρινός, Σαϊτιώτης, Μαϊστόροβιτς (70΄ Τζάνης), Ντιμπαλά (63΄ Μπακαγιόκο), Σκαρντουέλι, Σίσιτς.