Με γκολ του Σάμαρη στο 35’ και του Καμπάνταη στο 41’ ο Πανιώνιος επικράτησε 2-0 του Πανθρακικού στη Νέα Σμύρνη, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Super League.

Πατήστε εδώ και δείτε τα γκολ του αγώνα

Το παιχνίδι κρίθηκε στο πρώτο ημίχρονο. Μετά από κάποιες ευκαιρίες, στο 35ο λεπτό οι προσπάθειες των γηπεδούχων καρποφόρησαν. Ο Σάμαρης εκτέλεσε απευθείας φάουλ από τα δεξιά, ο Βρονταράς δεν υπολόγισε καλά την πορεία της μπάλας και αυτή πήγε πρώτα στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης συνέχισε να πιέζει και μετά από έξι λεπτά κατάφερε να διπλασιάσει το σκορ.

Ο Καμπάνταης μετά από εξαιρετική ενέργεια έξω από την περιοχή, έπιασε ένα υπέροχο σουτ και γνώρισε την αποθέωση από τους φιλάθλους. Η μοναδική καλή στιγμή για την ομάδα της Κομοτηνής σημειώθηκε στο 44′, όταν ο Σερφά έπιασε την κεφαλιά μετά από κόρνερ του Βαϊρουά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγα εκατοστά δίπλα από το δοκάρι.

Ο Πανθρακικός έφτασε κοντά στο γκολ στο 47’. Ο Παπαδόπουλος βρέθηκε στα πλάγια μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε και η ομάδα της Νέας Σμύρνης έφτασε στη νίκη με 2-0.

Πανιώνιος – Πανθρακικός 2-0 (Nova 1)

Γκολ: 35′ Σάμαρης, 42′ Καμπάνταης

Κίτρινες κάρτες:
Αυλωνίτης, Ρόκας – Ντιόγκο, Καστσελάν, Λουσέρο

90′ Ρόκας

Διαιτητής:  H. Σπάθας

Βοηθοί:
Κωσταράς, Μαγιάννης

Πανιώνιος (Κώστας Παναγόπουλος):
Γιαννακόπουλος, Κούρντι, Αραβίδης, Ρόκας, Αυλωνίτης, Παντίδος, Σάμαρης, Κολοβός (77′ Ντούνης), Γουνδουλάκης (69′ Μενδρινός), Καμπάνταης, Ανδράλας (64′ Κουλουχέρης).

Πανθρακικός (Παύλος Δερμιτζάκης): Βρονταράς, Βαϊρουά (78′ Κοντογουλίδης), Παπαδόπουλος, Λουσέρο, Σερφά, Ντιόγκο, Μουνάφο, Τζανής (60′ Μίνγκας), Μπαϊκαρά, Σαρακατσάνος, Λαδάκης (69′ Καστσελάν).

Οι δηλώσεις

Πανιώνιος (Κώστας Παναγόπουλος): «Δεν ξέρω αν χρειαζόταν ένα σοκ. Είχαμε μία δύσκολη εβδομάδα. Θέλαμε πιο πολύ το παιχνίδι και δίκαια το κερδίσαμε. Έπρεπε να διαχειριστούμε στο δεύτερο ημίχρονο το αποτέλεσμα. Θέλαμε να κρατήσουμε μπάλα και να χτυπήσουμε στις αντεπιθέσεις. Αξίζουν συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές και δίκαια κερδίσαμε το παιχνίδι. Όποιος θέλει να σταθεί σε τακτικά στοιχεία στο σημερινό παιχνίδι, θα χάσει την ουσία και ουσία είναι το αποτέλεσμα. Θέλω να σταθώ και στον Ανδράλα, ο οποίος έπαιζε με τέσσερα ράμματα. Σέβομαι την απόφαση του Δημήτρη Ελευθερόπουλου. Θεωρητικά, ίσως, λειτούργησε ως σοκ όπως λέτε. Πάντα ο σύλλογος μένει. Όλοι πηγαίνουμε και ερχόμαστε. Δεν είναι μόνο ότι οι μεγάλοι μπαίνουν μπροστά. Οι νεαρότεροι έχουν να διαχειριστούν πολλά στο παιχνίδι. Δεν ξέρω αν ήταν επιβεβλημένη η απόφαση να πάμε με έμπειρα παιδιά. Απλά όταν η μπάλα καίει, η εμπειρία, η θέληση, η δύναμη και η ψυχή μετράει. Ήταν η δυσκολότερη εβδομάδα της ζωής μου και η ομορφότερη όπως τελικά έκλεισε. Σε μία μάχη πρέπει να μπεις και να πολεμήσεις. Οι ώρες ξεκούρασης είναι από λίγες ως ελάχιστες. Εγώ κοιμάμαι ήσυχος τα βράδια και η συνείδηση μου είναι καθαρή».

Πανθρακικός (Παύλος Δερμιτζάκης):
«Γενικά ήταν ένα πολύ καθοριστικό παιχνίδι. Δυστυχώς δεν μπορέσαμε να πάρουμε τίποτα. Θεωρώ πως σήμερα κέρδισε η ομάδα που πέτυχε τα γκολ. Δεν πιάσαμε την απόδοση που θέλαμε, αλλά δεν ήμασταν χειρότεροι από τον αντίπαλο. Στο πρώτο μέρος ο Πανιώνιος είχε περισσότερη διάθεση και εμείς ανεβάσαμε την απόδοση μας μετά το δεύτερο γκολ. Ανεβάσαμε την απόδοση μας στη συνέχεια, όμως δεν καταφέραμε να πετύχουμε κάποιο γκολ. Συγχαρητήρια στον Πανιώνιο για την μεγάλη του νίκη, που τον κρατάει ζωντανό στον στόχο του. Είμαι αισιόδοξος πως και εμείς θα τα καταφέρουμε στη συνέχεια. Έχουμε καλή ομάδα και μπορούμε. Σίγουρα ο συντελεστής της παραμονής έχει ανέβει. Καθοριστικό ρόλο θα παίξουν τα επόμενα παιχνίδια. Νομίζω πως περίπου στους 34 βαθμούς θα χρειάζεται η ομάδα για να είναι ασφαλείς».

Επιμέλεια: Ανδρέας Αθανασούλης