Στα τελευταία δευτερόλεπτα κρίθηκε η αναμέτρηση του Κολοσσού με την Ολύμπια Λάρισας στη Ρόδο, όπου τελικά βρήκε νικητές τους γηπεδούχους με 68-65. Το σύνολο του Γιάννη Σφαιρόπουλου έφτασε στην 5η του νίκη στο πρωτάθλημα, αφήνοντας την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα με την 8η ήττα της στην φετινή Α1.

Στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα η Ολύμπια πήρε βραχεία κεφαλή στο σκορ με 25-24, αν και ο Κολοσσός ήταν αυτός που οδηγούσε το σκορ στο μεγαλύτερο μέρος. Στο δεύτερο μέρος, οι σκληρές άμυνες και οι κακές επιλογές στην επίθεση είχαν την τιμητική τους, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να μην έχουν συχνή επαφή με το αντίπαλο καλάθι και το ημίχρονο να ολοκληρωθεί με την Ολύμπια να προηγείται με40-34.

Στην τρίτη περίοδο η Ολύμπια προηγήθηκε με 41-47 με τρίποντο του Καραποστόλου, αλλά ο Κολοσσός απάντησε με τους Τσέρανιτς και Σμιθ, για να πλησιάσει στον πόντο, 54-55.

Στο τέλος ο Κολοσσός εκμεταλλεύτηκε τον παράγοντα έδρα και έφτασε στο ροζ φύλλο αγώνα με τρεις πόντους διαφορά και το φωτεινό πίνακα να δείχνει Κολοσσός 68, Ολύμπια 65. Το εύστοχο τρίποντο του Παπανικολόπουλου, 65-64, έβαλε φωτιά στις κερκίδες για να ακολουθήσουν τρεις βολές των Χάρις και Χαρίση και στην ουσία να δώσουν τέλος στο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 34-40, 54-55, 68-65

Κολοσσός Ρόδου (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Χάρις 12, Παντελιάδης 1, Παπανικολόπουλος 10 (2), Βασίλιεβιτς 4, Ασημακόπουλος, Σμιθ 25 (3), Χαρίσης, Τσάμης, Τσέρανιτς 13.

Ολύμπια Λάρισας (Γιώργος Μπαρτζώκας): Καστλ 1, Κινγκ 17 (2), Σούλτζε 15 (5), Σπανός 5 (1), Μπατής 2, Αριγκμπάμπου 7, Κολώκας 2, Καραποστόλου 3 (1), Παπαϊωακείμ 13.