Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψε ο Ολυμπιακός, επικρατώντας με 84-65 της Μακάμπι στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας και εκμεταλλευόμενος την ήττα της Τσιμπόνα από την Ουνικάχα στη Μάλαγα, πέρασε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του πρώτου ομίλου της Ευρωλίγκα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε νωχελικά στον αγωνιστικό χώρο και η Μακάμπι, εκμεταλλευόμενη το γρήγορο ρυθμό της έκλεισε την περίοδο προηγούμενη με 7 πόντους και το σκορ στο 24-17. Στη δεύτερη περίοδο οι “ερυθρόλευκοι” με ασφυκτική άμυνα και έφερε το σκορ στο 34-29 υπέρ του, σκοράροντας 17 πόντους και δεχόμενη μόλις 5.

Στο τρίτο μέρος ο Ολυμπιακός διατήρησε την ταχύτητά του και στην τρίτη περίοδο και προηγήθηκε με 55-46. Στον επίλογο του αγώνα ο Ολυμπιακός… άναψε τις μηχανές του και συνέτριψε του Ισραηλινούς, κλείνοντας το σκορ στο 84-65.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 34-29, 55-46, 84-65

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 9 (1), Πελεκάνος, Τσίλντρες 4 (1), Βούιτσιτς 14, Μπουρούσης 12 (1), Χαλπερίν 2, Γκριρ 21 (4), Βασιλόπουλος 14 (4), Πρίντεζης 6, Ερτσεγκ, Τεόντοσιτς, Σχορτσιανίτης 2.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Έφι Μπιρενμπόιμ): Μπράουν 7 (1), Σαρπ, Ελιγιάχου 9, Μπάρτσεϊν, Σίμονς 8 (1), Ουίλιαμς 7 (1), Κάσπι 16 (2), Χάτζατζ 2, Μπατίστα 10, Φίσερ 6.