Την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής πέτυχε η Βέροια, η οποία επικράτησε 2-1 του Ιωνικού, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Football League.
Με αυτό το «τρίποντο» η ομάδα του Καλαϊτζίδη ξέφυγε ακόμη περισσότερο από τη ζώνη των πλέι άουτ, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους, που μετά τη σημερινή ήττα τους, παρέμειναν στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.
Η «βασίλισσα» του Βορρά προηγήθηκε μόλις στο 5ο λεπτό με γκολ του Βεργώνη, ωστόσο η ομάδα της Νίκαιας έφτασε στην ισοφάριση με τέρμα του Τομάς στο 67’.
Το μακεδονικό συγκρότημα, όμως, πήρε τελικά τους τρεις βαθμούς χάρη στο γκολ του πολύπειρου Σαϊτιώτη, στο 77΄.
Κίτρινες: Mπαργκάν, Αουρέλιο, Καλί – Τομάς, Χατζής
Βέροια (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Καντιμοίρης, Καλί, Αουρέλιο, Σαμαράς, Καπίας, Τσιάτσιος (69′ Καλογέρης), Βεργώνης, Καλτσάς (69′ Μιχαλόπουλος), Μπλαζέφσκι, Σαϊτιώτης, Μπαργκάν (25′ λ.τ Διαμαντόπουλος).
Ιωνικός (Μίκι Τσίρκοβιτς): Θεοδωρόπουλος, Χατζής, Λαπρόπουλος, Ανυφαντάκης, Καπράνας (54′ Χατζηγιαννακός), Δελήμπασης, Μανιάτης (80′ λ.τ Μιχαήλ), Πασάς, Βλάχος, Κυπριανού (37′ Άλβες), Τομάς.
Αναλυτικά η 28η αγωνιστική:
Σάββατο 26/03
ΟΦΗ-Παναιτωλικός 1-0
(44′ Μπουλούτ)
Κυριακή 27/03
Εθνικός Αστέρας-Πανθρακικός 1-1 (Δημ. Στ. Καισαριανής)
(17′ Παπαζούδης σουτ-67′ πεν Ρομπέρ)
Αν. Καρδίτσας-Καλλιθέα 1-0 (Δημ. Στ. Καρδίτσας)
(45+2′ πεν Ντοριβάλ)
Δόξα Δράμας-Εθνικός 4-0 (Γ.Σ Δόξα Δράμας)
(45+1′ Σιάκκας σουτ, 51′ Χατζηπαντελίδης σουτ, 78′ Χλωρός σουτ, 90+3′ Μαρκόφσκι σουτ)
Θρασύβουλος-Ηλιούπολη 1-1 (Δημ. Στ. Φυλής)
(7′ Ζαχαρόπουλος σουτ-27′ Στεφανίδης σουτ)
Πιερικός-Τρίκαλα 2-0 (1ο ΟΑΚΑ Δ. Κατερίνης)
(72′ Χατζής σουτ, 85′ Πουλάκος σουτ)
Λεβαδειακός-Αγρ. Αστέρας 1-0 (Δημ. Στ. Λιβαδειάς)
(87′ Μπεγκόνια κόρνερ)
Δευτέρα 28/03
ΠΑΣ Γιάννινα-Διαγόρας 19:00