Με νίκη ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές υποχρεώσεις του στους ομίλους της Euroleague ο Παναθηναϊκός, καθώς επικράτησε δύσκολα με 71-66 της Μπάμπεργκ στο ΟΑΚΑ.

Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς πραγματοποίησαν μέτρια εμφάνιση, κι έτσι επέτρεψαν στους γερμανούς να μείνουν στο παιχνίδι έως το τέλος.

Μάλιστα οι «πράσινοι» βρίσκονταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και χρειάστηκε ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο προκειμένου για να πάρουν το προβάδισμα, το οποίο και διατήρησαν έως το τέλος της αναμέτρησης.

Πρώτος σκόρερ για το τριφύλλι», που προκρίθηκε στο TOP-16 ως δεύτερο του ομίλου, ήταν ο Δημήτρης Διαμαντίδης με 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα:12-22, 30-38, 56-53, 71-66

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς, Μπατίστ 8, Σάτο 9(1), Πατ Καλάθης, Διαμαντίδης 14(2), Βουγιούκας 12, Καλάθης 7(1), Κυρίτσης, Σμιθ 4, Καϊμακόγλου 11(1), Γιασικεβίτσιους 6.

Μπάμπεργκ (Φλέμινγκ): Σούπουτ 11(2), Τάντα 5(1), Τζένκινς 6(1), Πλάις 9, Ρόμπερτς 11(2), Γιάκομπσεν 2, Τάκερ 10, Γκαβέλ 3(1), Σλότερ 9.