Με μια βολή του Λιν Γκριρ στα 2.4” ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής από το κλειστό του Αγίου Θωμά, κερδίζοντας 82-81 το Μαρούσι, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε τη 13η αγωνιστική της Α1 του μπάσκετ. Αξίζει να σημειωθεί ότι η βολή του Αμερικάνου πλέι μέικερ έβαλε τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ και του χάρισε τη νίκη. Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» παρέμειναν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, μαζί με τον Παναθηναϊκό.

Το Μαρούσι από την αρχή του αγώνα ξεκίνησε δυνατά. Η πολύ καλή επιθετική του λειτουργία, σε συνδυασμό με την επίσης καλή άμυνα του έδωσαν την ευκαιρία με προηγηθεί με 12 πόντους (17-5), για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 28-21. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει 33-30, αλλά το Μαρούσι ξέφυγε και πάλι με σερί 6-0, για να κλείσει η περίοδος στο 50-44.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου, έχοντας τον Κις σε ρόλο οργανωτή και τον Γλυνιαδάκη σε ρόλο εκτελεστή ισοπέδωσε την άμυνα του Ολυμπιακού και ξέφυγε με 61-48, κλείνοντας στο 30’ στο +10 (70-60).

Στον επίλογο του αγώνα ο Ολυμπιακός αφυπνίστηκε και με σερί 9-0, μείωσε στον πόντο (70-69). Οι γηπεδούχοι ιδιαίτερα πεισματάρηδες ξέφυγαν και πάλι 76-69, αλλά ο Ολυμπιακός πλησίασε ξανά και στο τέλος στάθηκε πιο ψύχραιμος και πήρε τη νίκη, χάρη σε μια βολή του Λίν Γκριρ.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 50-44, 70-60, 81-82.

Μαρούσι (Σούλης Μαρκόπουλος): Στίβενσον 4, Κις 17 (3), Χαραλαμπίδης 10 (1), Διαμαντόπουλος 14 (2), Μαυροειδής 2, Μαυροκεφαλίδης 13, Γλυνιαδάκης 11, Καϊμακόγλου 10 (2).

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 10, Πελεκάνος 7 (1), Πρίντεζης 7 (1), Βούισιτς 4, Μπουρούσης 7, Χαλπερίν 5 (1), Γκριρ 24 (1), Ερτσεγκ 11 (2), Τεόντοσιτς 2, Σχορτσιανίτης 5.