Μια πολύτιμη νίκη, που μπορεί να του φανεί πολύ σημαντική στο μέλλον, σε ότι αφορά την παραμονή του στην κατηγορία πέτυχε ο Λεβαδειακός, ο οποίος επικράτησε στη Βοιωτία 3-0 του Ηρακλή, σε παιχνίδι για την 24η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα. Ο Μουλόπουλος στο 22’ πέτυχε το 1-0, ο Ναπολεόνι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους σημείωσε το 2-0, ενώ ο Κόλτζος στις καθυστερήσεις του αγώνα διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ο Λεβαδειακός έδειξε από την αρχή του αγώνα ότι ήθελε τη νίκη και κατάφερε να πάρει τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, περιορίζοντας τον Ηρακλή σε παθητικό ρόλο. Στο 22’ η ομάδα του Μόμτσιλο Βούκοτιτς άνοιξε το σκορ. Ο Μουλόπουλος με δυνατό σουτ από αριστερά νίκησε τον Μπαντή και πραγματοποίησε το 1-0, βάζοντας σε τροχιά νίκης την ομάδα του. Ο Λεβαδειακός στο 37’ θα μπορούσε να πετύχει το δεύτερο γκολ του Λεβαδειακού, αλλά εξ’ επαφής «σημάδεψε» το δοκάρι. Το 2-0 τελικά ήρθε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, με κεφαλιά του Ναπολεόνι, μετά από φάουλ του Λεονάρντο.

Στο 57’ ο Πιέχνιακ αποβλήθηκε και άφησε τους γηπεδούχους με δέκα παίκτες. Έτσι, ο Κατσαβάκης απέσυρε τον Κατσαμπή και έβαλε τον Κίκο Ρατόν δίνοντας επιθετικό τόνο στον Ηρακλή. Παρά την αριθμητική υπεροχή ο «Γηραιός» κατάφερε να δημιουργήσει μόνο μια ευκαιρία, με τον Αγρίτη στο 67’ να σουτάρει και τον Μπλάζιτς να απομακρύνει σε κόρνερ. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις του αγώνα, με τον Κόλτζο να χρίζεται σκόρερ.

Κίτρινες κάρτες: Κόλτζος, Μουλόπουλος, Τριποτσέρης – Παπαστεργιανός, Αγρίτης, Ιωαννίδης.

Κόκκινες κάρτες: 57΄ Πιέχνιακ

Λεβαδειακός (Μόμτσιλο Βούκοτιτς): Μπλάζιτς, Μουλόπουλος, Καψής, Τριποτσέρης, Κόλτζος, Λεονάρντο (88΄ Κατσικογιάννης), Ζησόπουλος, Εμεράν, Πιέχνιακ, Ναπολεόνι (70΄ Κιάσσος), Μπούσι (75΄ Μασάδο).

Ηρακλής (Μάκης Κατσαβάκης): Μπαντής, Παπαζαχαρίας, Κατσαμπής (59΄ Κίκο Ρατόν), Μπούρμπος (63΄ Γιαννούλης), Μάρτος, Παπαστεργιανός, Αγρίτης, Κομβολίδης, Ιωαννίδης, Γιάντσης (46΄ Επστάιν), Κονέ.