Μακριά από τη νίκη και τους τρεις βαθμούς έμεινε για άλλο ένα παιχνίδι η ΑΕΚ, η ομάδα του Γιώργου Δώνη έμεινε στο 1-1 με την Ξάνθη στα “Πηγάδια” και συνέχισε να βρίσκεται μακριά από τις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Αντίθετα, η ομάδα του Γιώργου Παράσχου διατηρήθηκε στην πρώτη τριάδα του βαθμολογικού πίνακα.

Το σκορ άνοιξε για τους ακρίτες ο Ταϊντέρ στο 33ο λεπτό, ενώ για την ΑΕΚ ισοφάρισε ο Μπλάνκο στο 62’.  Ο αγώνας έγινε υπό δυνατό αέρα γεγονός που ευνόησε στο πρώτο μέρος τους γηπεδούχους και στο δεύτερο τους φιλοξενούμενους.

Έτσι, στο πρώτο 45λεπτο η Ξάνθη επέβαλε πλήρως το παιχνίδι της, έχοντας τον Χάρη Παππά να ταλαιπωρεί τους αμυντικούς της Ένωσης. Στο 33’ ο βραχύσωμος μέσος μετά από ατομική ενέργεια τροφοδότησε τον Ταϊντέρ, ο οποίος με έξοχο σουτ δεν άφησε περιθώρια στον Σάχα και σημείωσε το 1-0.

Η ομάδα του Γιώργου Δώνη, δεν απείλησε ιδιαίτερα την εστία του Γκσπούρνινγκ, αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει στο 62ο λεπτό. Ο Καφές πέρασε την κάθετη μπαλιά στον Σκόκο, ο οποίος πέρασε τον Ζουέλα, γύρισε στο Μπλάνκο και ο τελευταίος με προβολή διαμόρφωσε το 1-1. Η ΑΕΚ μετά την ισοφάριση ανέβασε το ρυθμό της και θα μπορούσε να πάρει τη νίκη, αν ο Εντίνιο στο 85’ σημάδευε σωστά.

Κίτρινες κάρτες: Ντοριβάλ, Φλίσκας, Βάλλας – Πελετιέρι, Μαϊστόροβιτς

Ξάνθη (Γιώργος Παράσχος): Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου, Παππάς (88΄ Λορεφίσε), Γκρζέλακ (46΄ Σουάνης), Ζουέλα, Βάλλας, Ταϊντέρ, Κωστούλας, Φλίσκας, Ντοριβάλ (72΄ Κιντάνα), Αγκάλι.

ΑΕΚ (Γιώργος Δώνης): Σάχα, Καφές, Μαϊστόροβιτς, Αλεξόπουλος, Χουανφράν, Τζιμπούρ (81΄ Εντίνιο), Μπασινάς, Μπλάνκο, Πελετιέρι (59΄ Λαγός), Γεωργέας (30΄ Κουτρουμάνος), Σκόκο.