Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, η Νάπολι επικράτησε με 3-1 της Τσέλσι στο «Σαν Πάολο», κάνοντας έτσι αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι «παρτενοπέι» κυριάρχησαν στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης με τους Λονδρέζους, η οποία ήταν η πρώτη των δύο ομάδων για τη φάση των «16».

Εντούτοις, οι παίκτες του Μαντζάρι δεν αξιοποίησαν τις δύο πολύ καλές ευκαιρίες που είχαν στα πρώτα λεπτά με τους Μάτζιο και Καβάνι (έκανε ισάριθμες αποκρούσεις ο Τσεχ) και… τιμωρήθηκαν, αφού οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ.

Πιο συγκεκριμένα, η ομάδα του Βίλας Μπόας, η οποία έχασε μόλις στο 12’ λόγω τραυματισμού τον Μποσίνγκουα, προηγήθηκε στο 27ο λεπτό με τον Μάτα, τέρμα που προήλθε έπειτα από τραγικό λάθος του Καναβάρο.

Αυτό το γκολ αφύπνισε όμως τους γηπεδούχους, οι οποίοι ανασυντάχθηκαν αρκετά γρήγορα, έκλεισαν στα καρέ της την Τσέλσι και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια, όντας μπροστά στο σκορ με 2-1.

Το σύνθημα της αντεπίθεσης για τη Νάπολι έδωσε ο Λαβέτσι, ο οποίος ισοφάρισε στο 38’, ενώ ο Καβάνι, με κεφαλιά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, έβαλε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους.

Στην επανάληψη, οι «παρτενοπέι» ήταν αυτοί που πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο του «Σαν Πάολο», φτάνοντας στην επίτευξη ακόμη ενός γκολ.

Αυτό ήρθε και πάλι από τα πόδια του Λαβέτσι, ο οποίος στο 65ο λεπτό, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς, έκανε το σκορ 3-1 για την ομάδα του Μαντζάρι.

Οι γηπεδούχοι, μάλιστα, θα μπορούσαν να κάνουν το 4-1, ωστόσο το σουτ του Μάτζιο στο 82ο λεπτό απέκρουσε πάνω στη γραμμή ο Κόουλ.

Νάπολι-Τσέλσι 3-1

Γκολ: 38′, 65′ Λαβέτσι, 45+2′ Καβάνι – 27′ Μάτα

Κίτρινες: Κέιχιλ

Κόκκινες:

Νάπολι (Βάλτερ Μάντζαρι): Ντε Σάνκτις, Αρόνικα, Καμπανιάρο, Καναβάρο, Μάτζιο, Χάμσικ (83′ Πάντεφ), Ζουνίγκα, Γκαργκάνο, Ινλέρ, Καβάνι, Λαβέτσι (75′ Τζεμαΐλι).

Τσέλσι (Άντρε Βίλας Μπόας): Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Νταβίντ Λουΐς, Κέιχιλ, Μποσίνγκουα (12′ Κόουλ), Ραμίρες, Μεϊρέλες (70′ Εσιέν), Μαλουντά (70′ Λάμπαρντ), Στάριτζ, Ντρογκμπά, Μάτα.